Czy sam certyfikat Agile PM®, PRINCE2® wystarczy?
Czy sam certyfikat Agile PM®, PRINCE2® wystarczy?
Zdobywanie kolejnych certyfikatów przez osoby pracujące w korporacjach jest niewątpliwie cenne, dla samego pracownika, jak i jego pracodawcy. Warto jednak pamiętać o umiejętnościach miękkich, które są kluczowe dla powodzenia projektów i osiągnięcia sukcesu w karierze zawodowej.
Szkolenia zakończone uzyskaniem certyfikatów Agile PM®, PRINCE2® umożliwiają wprowadzenie w organizacji m.in. wspólnego, zrozumiałego języka i pozwalają na oszczędność czasu i wysiłków, co przekłada się na bezpośrednie korzyści dla organizacji. Po szkoleniach i zdobyciu wiedzy, potwierdzonej certyfikatem – efektem jest również zwiększenie świadomości pracowników na temat ich ról i zakresów odpowiedzialności w czasie trwania projektu.
Poznanie swoich mocnych i słabych stron
W rozwoju zawodowym istotne jest poznanie swoich mocnych i słabych stron. Narzędziem w tym pomocnym mogą być różnego rodzaju testy osobowościowe, dostarczające informacji na temat profesjonalnych kompetencji danej osoby i przewidujące jej przyszłe zachowania w danym obszarze. Wskazują też nad czym warto popracować, na co warto zwrócić uwagę i który obszar działa bez zastrzeżeń. Testy osobowościowe są polecane zwłaszcza Kierownikom Projektów, gdyż dostarczają realistycznej perspektywy na temat osobowości danej jednostki i przewidują jej przyszłe zachowanie, jak i opisują szeroki zakres aspektów osobowości.
Doskonalenie umiejętności miękkich
Niestety nadal wiele osób sceptycznie odnosi się do koncepcji doskonalenia umiejętności miękkich i ich rozwijania. To niezrozumiałe, gdyż można je przecież wykorzystywać na wielu ścieżkach kariery. Nie tracą one na ważności, nie dezaktualizują się -w odróżnieniu od kompetencji twardych, które mogą zmieniaj ze względu np. na nową metodologię czy technologię. Rozwijając takie kompetencje zyskuje się także w życiu prywatnym: usprawniona zostaje komunikacja, umiejętność łagodzenia i rozwiązywanie problemów, rozwija umiejętność twórczego myślenia. Co jest przydatne nie tylko na pracy, ale również w pozostałych obszarach życia.
Różne sposoby rozwoju kompetencji miękkich
Istnieją różne sposoby rozwoju kompetencji miękkich, jednak wszystkie wymagać będą od nas pracy, treningu, jednym słowem – wysiłku. Jest wiele metod, mogą być pomocne, a każda z nich ma swoje wady i zalety, jest jednak w czym wybierać. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznych rozwiązań, lub osób profesjonalnie się zajmujących pomocą w danym obszarze, dlatego przyjrzyjmy się tym ostatnio najbardziej popularnym.
Rozwijanie kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich
Rozwijanie kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich – powinno iść w parze. Dbając o doskonalenie w obu obszarach, można być lepiej przygotowanym na różne wyzwania i możliwości, które pojawią się na ścieżce kariery zawodowej.
© 2022 – 2023, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl
- Szkolenia akredytowane online czy stacjonarne? - 2024-11-20
- Dlaczego samodzielnie nie kupisz już drukowanego podręcznika PRINCE2®? - 2024-11-12
- Szkolenia akredytowane – o co w nich chodzi? - 2024-11-10