Skills sp. z o.o.

Jakie certyfikaty masz w swoim CV?

Jakie certyfikaty masz w swoim CV?

Certyfikaty Agile PM, PRINCE2, FacilitationLicencja: Pixabay

Czy międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami są naprawdę pomocne w karierze?

A może wystarczy ukończenie studiów, doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza?

Gdy rozmawiam z absolwentami naszych szkoleń, dowiaduję się, że praktyczna wiedza zdobyta na szkoleniu, w połączeniu z oficjalnym certyfikatem, była przepustką do ich dalszej kariery.

A to, że wymienili zdobyte certyfikaty w swoim CV, ułatwiło im przejście kolejnych etapów na rozmowie kwalifikacyjnej i docelowo zdobycie lepszej pracy.

To nie tylko zaobserwowane przeze mnie zjawisko. Także ogłoszenia pracodawców i cykliczne raporty, opracowywane przez specjalistyczne instytucje, potwierdzają, że w procesie rekrutacji kandydatów na stanowiska np. kierowników projektów, istotną rolę odgrywają właśnie międzynarodowe certyfikaty.

Dlaczego dobre CV jest kluczowe?

Podstawą jest napisanie w swoim CV wyłącznie prawdy. Poza etyczną stroną, i tak to, co piszesz, prędzej czy później zostanie zweryfikowane w praktyce.

Ale pamiętaj, że Twój życiorys jest pierwszą rzeczą, jaką zobaczy Twój potencjalny pracodawca, więc lepiej przygotuj CV najlepiej jak się da.

Z tego właśnie dokumentu, który jest Twoją wizytówką, Twój przyszły przełożony wyrobi sobie pierwszą opinię o Tobie. Dzięki temu, zwiększysz swoje szanse, a Twoje CV nie trafi do kosza.

Pamiętaj, że posiadanie międzynarodowych certyfikatów stanowi nie tylko potwierdzenie znajomości danego obszaru.

Dla pracodawcy jest to informacja, że potencjalny pracownik jest gotowy się rozwijać i polepszać swoje profesjonalne kompetencje. Często jest to więc przepustka do piastowania wyższych stanowisk i do awansów.

Uczestniczenie w szkoleniach, poszerzanie wiedzy i uzyskiwanie certyfikatów – zwłaszcza w zakresie zarządzania projektami (np. PRINCE2®, czy Agile PM®), daje możliwość zdobycia zatrudnienia w najlepszych firmach.

Obecnie, w procesie rekrutacji, już nie najważniejszym punktem w CV są uczelnie wyższe, a coraz częściej zwraca się uwagę na certyfikowane szkolenia oraz praktyczną wiedzę.

Na co zwraca uwagę pracodawca?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, widać, że pracodawcy coraz częściej szukają pracowników posiadających wybrane certyfikaty (PRINCE2®, czy Agile PM®).

Znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem projektami z wybranej  metodyki, to jeden z ważniejszych wymogów podczas rekrutacji na stanowiska kierownicze w wielu korporacjach.

Posiadanie certyfikatu, potwierdzającego wiedzę i umiejętności z zakresu PRINCE2® czy AgilePM® to 'must have’ w profilu kandydata na stanowisko Project Managera.

Często przedsiębiorstwa współpracują z klientami, którzy wręcz wymagają, aby osoby, które świadczą im usługi, miały wiedzę potwierdzoną certyfikatami. Szczególnie popularne jest to w firmach consultingowych oraz przy przetargach.

Certyfikaty – zarabiaj więcej, mierz wyżej

Jak wskazują badania, certyfikowany Project Manager zarabia średnio o 30% więcej, niż osoby na podobnym stanowisku, ale bez certyfikacji.

To oznacza nie tylko długofalowe, wyższe zarobki. Dzięki temu, również Twoja inwestycja włożona w proces uzyskania odpowiedniego certyfikatu, może zwrócić się w dość krótkim czasie.

Także przy przebranżowieniu, czy dłuższej przerwie (spowodowanej np. urlopem macierzyńskim), musisz wzmocnić i uaktualnić swoje CV.

Wtedy zwłaszcza warto móc pochwalić się oficjalnym dyplomem PRINCE2® lub innym, równie wartościowym. Ułatwia to wspinanie się po szczeblach kariery oraz otwiera sporo drzwi przy poszukiwaniu nowej posady.

Staraj się stale podnosić swoje kompetencje i zdobywać kolejne certyfikaty. Dzięki temu wzbogacisz profesjonalne umiejętności i uatrakcyjnisz swoje CV.

Łatwiej zdobędziesz przewagę nad innymi kandydatami i dostaniesz pracę, na której Ci zależy.

Sprawdź też: www.skills2004.eu 

© 2023, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.