Skills sp. z o.o.

Trener szkolenia akredytowanego – dlaczego jest tak ważny?

Trener szkolenia akredytowanego PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation – dlaczego jest tak ważny?

Trener szkolenia akredytowanego PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation - dlaczego jest tak ważny?Licencja: Marta Pogorzelska-Nędzi

W szkole o roli nauczyciela lub wykładowcy myślimy głównie przy okazji oficjalnego święta. W kontekście wyboru kwiatów lub upominku, jaki należy  kupić. Jednak o tym, jak ważną rolę odgrywa dobry nauczyciel  – w życiu zarówno dzieci ale i dorosłych, widzimy dopiero po latach.

Wtedy wracamy myślami do zajęć, które prowadził wyjątkowy nauczyciel, który wyposażył nas nie tylko w wiedzę, ale również zainspirował, a nawet  zmienił nasze życie.

Trener szkolenia akredytowanego PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation – dlaczego jest tak ważny?

Wróć na chwile do przeszłości. Przypomnij sobie, jak kiedyś miałeś zajęcia, na których wykładowca wciągnął Cię w to, co mówił. A może znasz sytuację nauczyciela ze szkoły,  na którego zajęcia lubiłeś chodzić, pomimo braku zainteresowania przedmiotem, bo oczarował Cię swoją osobowością i sposobem przekazywania wiedzy?

„Dobry Nauczyciel uczy. Najlepszy – inspiruje.”

Podobnie jest ze szkoleniami, zwłaszcza akredytowanymi (np. Agile PM® / Facilitation / PRINCE2® / SAF® / OBASHI® / AQRO®). Tu powinna być gwarancja, że osoba prowadząca takie szkolenie, przeszła proces akredytacji i postępuje zgodnie z wytycznymi.

Jednak to, czy potrafi dostarczyć szkolenie PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation na naprawdę wysokim poziomie, to już inna bajka. Firmy szkoleniowe prowadzą kursy za pomocą zróżnicowanej kadry trenerskiej oraz osób zatrudnionych na innych stanowiskach. Warto pamiętać, że szkolenia akredytowane PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, mogą się znacząco różnić i być różnej jakości.

Wśród nich (oprócz renomy firmy szkoleniowej czy materiałów) – najważniejszy wydaje się właśnie trener. Jego profil  –  wykształcenie, doświadczenie teoretycznie, jak i praktyczne. Trener z kilkunastoletnim doświadczeniem inaczej naucza, niż taki, który jest rozpoczął  dopiero swoją przygodę z rolą wykładowcy.

Dało się zaobserwować taką sytuację, gdy pojawiły się szkolenia dofinansowane. Wtedy słychać było o niedoświadczonych, młodych trenerach, którzy oprócz entuzjazmu wnosili mało merytoryki do szkoleń.

Na szczęście na rynku jest wielu wykształconych trenerów – praktyków. Zwiększa się także  świadomość uczestników i ich organizacji, co do ich roli trenera w procesie szkoleniowym.

Firmy, które naprawdę dbają o najwyższą jakość i tak chcą być postrzegane, inwestują w najlepszą ścieżkę rozwojową, chcąc utrzymać wizerunek preferowanego pracodawcy.

Najlepszy trener szkolenia akredytowanego buduje długofalowe relacje i przyciąga najlepszych

Dobry trener nie tylko przekazuje wiedzę, pokazuje jej praktyczne zastosowanie, ale też inspiruje do dalszych działań i rozwoju. Bo w szkoleniu PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation nie chodzi tylko o przekazanie wiedzy na zasadzie „3 x Z” („Zakuć – Zdać – Zapomnieć”). Chodzi o nauczenie praktycznego wykorzystania tej wiedzy i długofalowego jej utrzymania.

Także bonusem i wartością dodaną dla obu stron, jest utrzymywanie kontaktu i pozostanie w długofalowych relacjach, nawet wiele lat po odbytym szkoleniu.

Dobry trener wie, że „nie samym chlebem żyje człowiek”, więc nie tylko przekazuje wiedzę, czy inspiruje, ale również dba o dobre relacje z uczestnikami.

Jest obecny nie tylko ciałem, ale i duchem. Wciąga uczestników w dyskusję, pyta o ich opinie, docenia ich aktywność i zaangażowanie, zwraca uwagę na to, czy uczestnicy są zmęczeni, czy i kiedy potrzebują przerwy.

Co charakteryzuje dobrego trenera?

  • Posiada chęć nieustannego doskonalenia swojego warsztatu
  • Jest zaangażowany, wierzy w to, co mówi i czego uczy
  • Umie dobrać metody szkoleniowe do audytorium
  • Umie wyczuć i zadbać o atmosferę w grupie
  • Stawia na jakość, a nie na ilość
  • Jest wyrozumiały, ale i sam umie przyznać się do błędu
  • Dba o długofalowe relacje

Podsumowanie

Jeśli ktoś chce zadbać o własny rozwój lub swoich pracowników,  to warto zainwestować w szkolenia PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, które poprowadzi naprawdę dobry trener. Wtedy jest duża szansa, że nasz czas i włożone środki, zaowocują nie tylko zwrotem z inwestycji, ale i zainspirują nas rozwoju nas samych i zmian w naszym życiu.

Poznaj naszego Trenera Wiodącego https://www.linkedin.com/in/tomasz-nedzi/

© 2023, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.