Skills sp. z o.o.

Certyfikaty czy umiejętności?

Certyfikaty czy umiejętności?

Konkurencja na rynku pracy jest duża. Aby nie dać się wyprzedzić, warto uzbroić się w rozpoznawalne certyfikaty (np. Agile PM®, PRINCE2®, Facilitation), które wzmocnią naszą pozycję. Ale co z praktycznymi umiejętnościami? Czy są potrzebne i czy ktoś je weryfikuje?

Akredytowane szkolenia z oficjalnym egzaminem, to doskonały sposób na poprawę swoich kompetencji oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy.

Obecnie można znaleźć kursy online i stacjonarne, na różnym poziomie zaawansowania. Po zdobyciu wiedzy, zwieńczeniem procesu nauki jest oficjalny egzamin. Taka międzynarodowa certyfikacja jak Agile PM®, PRINCE2®, czy Facilitation jest rozpoznawalna i ceniona na całym świecie przez korporacyjnych pracodawców.

Dlaczego więc warto mieć międzynarodowe certyfikaty?

  • Pozwalają na lepszą rozpoznawalność i wiarygodność na rynku pracy
  • Firmy cenią certyfikaty potwierdzające znajomość specyficznych obszarów
  • Wyższe zarobki – jak wskazują badania, posiadacze międzynarodowych certyfikatów mogą liczyć na lepsze pensje, niż ich współpracownicy bez takich dyplomów
  • Zwiększają szansę na awans
  • Pozytywnie wpływają na pewność siebie i ocenę przez innych profesjonalistów

Oficjalny certyfikat Agile PM® czy PRINCE2®, Facilitation, mimo że nie jest równoznaczny z dyplomem uczelni wyższej, to często dla pracodawcy jest nawet ważniejszy, niż studia podyplomowe. Stanowi istotny dokument, który pomaga w uatrakcyjnieniu CV i w zdobyciu awansu zawodowego.

Dlaczego bez umiejętności ani rusz?

Przełożeni oprócz samego certyfikatu, oczekują jednak, aby ich pracownik wykazał się w praktyce zdobytą, nową wiedzą, w co przecież zainwestowali. Certyfikat „tylko” potwierdza, że osoba została właściwie przygotowana do egzaminu. Pracodawcy płacą za komplet, czyli umiejętność zastosowania wiedzy wynikającej z posiadania certyfikatu.

Tak samo, jak w przypadku znajomości języków obcych – rzeczywistość weryfikuje ocenę na świadectwie i pokazuje czy naprawdę oprócz „papierka” dana osoba posiada realne kompetencje i umie wykorzystać teorię w praktyce.

Jeśli więc nie chcemy skompromitować siebie i naszej organizacji, to warto dobrze zrozumieć metodę, którą będziemy mogli stosować w życiu codziennym. A nasz certyfikat, to nie będzie tylko kolejny gleit do kolekcji.

Sprawdź też: www.skills2004.eu 

© 2023, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.