Skills sp. z o.o.

Szkolenie akredytowane – ile powinno trwać ?

Szkolenie akredytowane PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation – ile powinno trwać?

Szkolenie akredytowane


Decydujesz się zainwestować czas i środki w szkolenie akredytowane APMG lub Peoplecert.

Wydaje Ci się, że oficjalna  akredytacja PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation to gwarancja, że uczestnicy otrzymają ujednolicony standard szkolenia, zarówno pod kątem programu, wykształcenia trenera czy długości samego szkolenia.

Co jednak, gdy to samo szkolenie, znacząco różni się czasem trwania, i to aż o kilka dni?

Czy długość kursu wpływa na praktyczne przyswojenie wiedzy oraz wynik na egzaminie?

szkolenie akredytowaneLicencja: Marta Pogorzelska-Nędzi

Firmy prowadzące akredytowane szkolenia PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation– zdalnie, czy stacjonarnie, podlegają ujednoliconym,  dość wymagającym procedurom oceny i nadzoru.

Świadcząc akredytowane usługi szkoleniowe są zobowiązane do regularnych audytów re-akredytujących, w zakresie procesów, stosowania znaków towarowych czy materiałów szkoleniowych.

Wybierając akredytowaną organizację szkoleniową, zakładasz więc, że na każdym tego typu szkoleniu, otrzymasz taką samą wiedzę i gwarancję jakości. Teoretycznie tak, ale..

Krótkie szkolenie akredytowane da Ci wiedzę, długie – praktyczne umiejętności

 Są różne powody, dla których decydujemy się na udział w akredytowanym szkoleniu PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation z oficjalną certyfikacją: chcemy zastosować nową wiedzę w pracy, awansować, rozwijać karierę czy zmienić pracodawcę.

W czasach pandemii, otoczenie zmieniało się dość dynamicznie – home office, zamrożone budżety szkoleniowe, odwołane projekty, redukcja zatrudnienia.

Tu liczyła się elastyczność w dostosowaniu się do przekształcającej się rzeczywistości oraz szybkość działania.

W tym przypadku, rozwiązaniem jest udział w ekspresowych kursach, trwających 1 dzień. Pozwala to uczestnikowi na szybkie przyswojenie podstawowej wiedzy z danego standardu oraz zdobycie oficjalnego certyfikatu.

Taki dokument umacnia profesjonalną pozycję u obecnego pracodawcy lub jest pomocny przy zdobyciu nowej pracy.

Krótkie kursy PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, o których mowa, dotyczą poziomu podstawowego – Foundation.

Jest on obecnie bardzo popularny, ale taka certyfikacja specjalnie nie wyróżnia osoby go posiadającej na rynku pracy.

Jeśli komuś zależy na uzyskaniu kompleksowej wiedzy, a także na zdobyciu lepszej pozycji w firmie i wśród potencjalnych pracodawców – to wyróżniającym będzie certyfikat Practitioner.

Do niego droga prowadzi poprzez  intensywne, dłuższe szkolenie z dwoma egzaminami  – Foundation&Practitioner.

To właśnie wiedzę oraz kluczowe umiejętności kształci się w trakcie takich intensywnych, kilkudniowych szkoleń, aby uczestnicy dobrze radzili sobie w nowej lub obecnej roli.

Tu oprócz wykładów, stosowane są różne metody przyswajania wiedzy, jakich brakuje na krótkich kursach: praktyczne ćwiczenia grupowe oraz indywidualne, konsultacje z trenerem, zadania domowe, praca z podręcznikiem.

Do certyfikatów można podchodzić tak, jak do prawa jazdy. Prawo jazdy potwierdza oficjalne kwalifikacje do prowadzenia pojazdem. Przydaje się w przypadku kontroli drogowej.

Ale o tym, czy ktoś poradzi sobie na drodze – decydują wyuczone umiejętności.

Podobnie jest z certyfikatami PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation – możemy powiesić je na ścianie, czy pochwalić się nimi na portalu biznesowym. Ale to, czy i jak umiemy wykorzystać zdobytą wiedzę praktyce – to inna sprawa.

Długie szkolenie akredytowane możesz potraktować jako przerwę od obowiązków służbowych

Powiedzmy szczerze: mało kto wierzy w wielozadaniowość. Łączenie pracy ze szkoleniami lub innymi obowiązkami bywa koniecznością.

Jednak w przypadku efektywnej nauki, to zły kierunek i zmarnowany czas. Nauka nowych, skomplikowanych zagadnień, wymaga większej koncentracji i wysiłku, niż wykonywanie dobrze znanych zadań z pracy.

Kilkudniowe szkolenie zakończone egzaminem PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, to czas na wytężoną, całodzienną naukę. Dlatego aby uczenie było skuteczne, postaraj się oddzielić pracę od nauki.

Potraktuj długie szkolenie jak przerwę od obowiązków służbowych, znajdź czas na lepsze zrozumienie materiału oraz na powtórki.

Zrób jedną rzecz, ale zrób ją dobrze, aby zainwestowany czas i pieniądze, przyniosły oczekiwane efekty.

W trakcie długiego szkolenia PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation masz szansę ustawić autoresponder i naprawdę wyrwać się z pracy i bieżących spraw. Masz w kalendarzu tydzień tylko na własny rozwój.

 W trakcie długiego szkolenia akredytowanego lepiej poznasz osoby które mogą pomóc Ci w przyszłości

Podczas kilkudniowego szkolenia (online czy w sali), uczestnik otrzymuje nie tylko kompleksową wiedzę i praktyczne umiejętności, ale również niepowtarzalną możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z pracownikami największych międzynarodowych firm.

Biorąc udział w takich szkoleniach PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, również ich zakończeniu, możesz pozostać w kontakcie z innymi absolwentami, których znasz, z którymi tworzymy społeczność, również po latach, polecając wzajemnie swoje usługi.

Podsumowanie – szkolenia akredytowane

Przy poszukiwaniu szkoleń akredytowanych PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, warto szczegółowo spojrzeć na możliwości, jakie oferują poszczególne firmy, w zakresie pozornie „tych samych” szkoleń.

Zadać sobie pytanie, co chcemy osiągnąć, w jakiej perspektywie, oraz co przyniesie nam największą wartość.

Które szkolenie, zwłaszcza zakończone egzaminem certyfikującym PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, pozwoli na uzyskanie zwrotu z inwestycji – dzięki uzyskanej wiedzy, podniesionym kwalifikacjom, nawiązanym kontaktom biznesowym i zdobytym od innych uczestników doświadczeniom.

© 2023, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.