Skills sp. z o.o.

Bądź kreatywny lub odejdź

Automatyzacja, cyfryzacja, a ja?

W obliczu pojawiających się na rynku zmian możesz zastanawiać się czy znajdzie się dla Ciebie miejsce na rynku pracy przyszłości. Czy w obliczu upraszczania procesów biznesowych i ograniczeniu udziału człowieka w obsłudze klienta będziemy jeszcze potrzebni?

Powtarzalność to zagrożenie!

Jeśli masz powtarzalną pracę to mam dla Ciebie złe wiadomości. Twoja praca zostanie zastąpiona przez automatyzację. Jeśli to co robisz daje się zapisać za pomocą algorytmu to z pewnością ktoś się już zastanawiał jak wykorzystać odpowiednie oprogramowanie.

Czy maszyny nas zastąpią?

Systemy informatyczne wykonają tą pracę szybciej, z mniejszą ilością błędów i bez zmęczenia. Na dodatek nie będą brały wolnego, mogą pracować w dni wolne od pracy, święta i bez wakacji. Oprócz tego nie wymagają motywowania, zrozumienia problemów osobistych, oraz podwyżek. Zrobią to w zamian za odpowiednią porcję energii elektrycznej i dostępnej mocy obliczeniowej. Czy to oznacza, że musisz się obawiać?

Jesteś twórcą czy odtwórcą?

To zależy od tego czy lubisz tworzyć coś nowego. Systemy informatyczne potrafią gromadzić, przetwarzać dane i nawet uczyć się na ich podstawie (AI – Artificial Inteligence). Z twórczością nowych idei, artykułów, rysunków radzą sobie gorzej. Próby wykorzystania AI do tworzenia obrazów nie dały wyników podobnych, pod względem jakości i doznań estetycznych, do twórczości ludzkiej. Z pewnością też nie są lepsze. W tworzeniu, więc nadzieja.

Wolisz lewą czy prawą półkulę?

Naszym najbardziej potężnym narzędziem jest mózg. Jego wszystkie funkcje nie zostały jeszcze zbadane. Wiemy jednak to, że składa się z 2 półkul: lewa z nich powiązana z prawą stroną ciała (lepiej rozwinięta u osób praworęcznych), prawa z kolei jest powiązana z lewą stroną ciała (czyli bardziej rozwinięta u osób leworęcznych).

W prawej półkuli nadzieja

Lewa półkula pomaga nam wyszukiwać  przetwarzać dane, oraz  wyciągać wnioski. To właśnie za taką pracę nagradzają nas dzisiaj organizacje. Te obszary najbardziej zagrożone są zastąpieniem przez, szybsze od nas, systemy informatyczne. Prawa półkula odpowiada za proces kreatywny i to ona pozwala nam tworzyć, wymyślać, konstruować. To w niej należy upatrywać nadziei na przyszłość.

Aktywuj lewą rękę

Jeśli chcesz pobudzić swoją kreatywność zacznij używać prawej półkuli mózgu. Jest ona powiązana z lewą stroną Twojego ciała, więc odpowiednie jej stymulowanie powinno doprowadzić do spodziewanego skutku. Korzystanie więc z lewej ręki w większym stopniu niż robią to osoby praworęczne może pomóc do zrównoważenia dominacji lewej (analitycznej) półkuli.

„A może coś porysujemy?”

W moim przypadku stało się tak kiedy w wyniku przeciążenia ścięgna prawego nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka) musiałem nosić stabilizator i korzystać z lewej ręki zamiast prawej. Ku mojemu zaskoczeniu pewnego dnia zaproponowałem rodzinie „A może coś porysujemy?”.

Od tamtego czasu praktykujemy więc rodzinne rysowanie w weekendy, tak by rozwijać swoją zdolność do tworzenia czegoś nowego. To buduje rodzinne relacje i daje nadzieję na dobrą przyszłość….

 


Zapiszesz się w mniej niż:

Jeśli Ty też chcesz umieścić artykuł na portalu skills.pl to skontaktuj się z nami: portal@skills.pl

Jestem na:

Tomasz Nędzi

Założyciel i Prezes Zarządu w skills sp. z o.o.

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowych Studiów Telekomunikacji, Informatyki i Zarządzania CITCOM Politechniki Warszawskiej, oraz Programu Executive MBA Politechniki Warszawskiej, London Business School, HEC, NHH.

Od 1993 roku związany z zarządzaniem.

Najpierw jako przedsiębiorca w branży wydawniczej w latach 1993-1998. Potem jako Kierownik Projektu i Programu dla takich organizacji jak: IBM Polska sp. z o.o., NASK j.b.-r i NTI sp. z o.o. (w latach 1999-2004).

Od 2004 jako przedsiębiorca w branży szkoleń akredytowanych (PRINCE2®, AgilePM®, PRINCE2®Agile, MoR®, P3O®, MSP®, OBASHI®, Facilitation®, MoP®, AQRO®, SAF®), gdzie jako Approved Trainer pomógł zdobyć międzynarodowe certyfikaty z zarządzania ponad 4000 osób.

Był także wykładowcą Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz w Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Jest współautorem międzynarodowych i polskich książek, oraz recenzentem międzynarodowych podręczników zarządzania (PRINCE2 20017, MoR, MSP, P3O, AgilePM).

Jego artykuły były publikowane w takich czasopismach jak “Zarządzanie Projektami”, “Computerworld”, „IT WIZ”, “Strefa PMI”, “Gazeta Finansowa”,
Jestem na:

Latest posts by Tomasz Nędzi

Zostaw wiadomość

*

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Translate / Übersetze