Jak się przekwalifikować i dlaczego warto?
Jak się przekwalifikować i dlaczego warto?
Licencja: Pixabay
Dlaczego warto?
Obecnie coraz rzadziej spotykamy się z sytuacją, że jedna osoba pracuje przez całe życie w tej samej firmie i stanowisku. Jak zatem się przekwalifikować i dlaczego warto?
Nowoczesne technologie, internet oraz nieustanna chęć rozwoju sprawiły, że powstały nowe zawody, a ludzie porzucili stałe posady i zaczęli częściej zmieniać pracę, co miało ścisły związek ze zmianą kwalifikacji oraz zdobywaniem nowych umiejętności, pomocnych w uzyskaniu wymarzonej posady.
Powody zmiany kwalifikacji
Najczęstszym powodem zmiany kwalifikacji pozostaje brak zadowolenia z obecnej pracy, a także szansa na zwiększenie dotychczasowych zarobków. W obecnej sytuacji dochodzi do tego jeszcze pandemia COVID-19, która spowodowała, że wiele osób straciło pracę lub zrozumiało, że chce poszukać czegoś bardziej stabilnego.
Jeśli od pewnego czasu myślisz o zmianie zawodu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Jednak zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zastanów się co chcesz robić oraz jakie masz umiejętności. Sprawdź również czy Twoje zdolności pozwolą na wykonywanie wybranej pracy, a czego jeszcze warto się nauczyć.
Jak się przekwalifikować?
1. Znajdź wymarzony zawód: to bardzo ważne, ponieważ nie warto rezygnować z obecnej posady, jeśli nie wiesz czego chcesz. Jeśli potrzebujesz odpoczynku weź tydzień urlopu i poświęć ten czas na szukanie nowej ścieżki kariery, rozważ wszelkie za i przeciw, a na koniec podejmij decyzję.
2. Zainwestuj w siebie: kup podręczniki oraz inne materiały, które będą pomocne w zapoznaniu się z nową branżą. Zacznij śledzić media społecznościowe potencjalnych pracodawców i zastanów się, czy widzisz u nich stanowisko dla siebie.
3. Postaw na profesjonalną pomoc: nie każdy z nas ma w sobie tyle motywacji, aby samodzielnie zapoznać się z branżą. Jeśli wiesz, że nie wytrwasz w takim postanowieniu zapisz się na sprawdzony kurs Agile PM®, Facilitation, PRINCE2® najlepiej zakończony oficjalną certyfikacją (APMG lub Peoplecert), a jeśli Ci się spodoba, to również na studia.
4. Nie bój się aplikować: oczywiście CV oraz zdobyte wykształcenie mają znaczenie, jednak liczy się przede wszystkim to co potrafisz. Nawet jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w branży masz szansę dostać się na stanowisko juniora, a nic nie da Ci takiego doświadczenia jak praca w zawodzie.
Pamiętaj, że wiele zależy również od Twojego samozaparcia oraz determinacji i pozytywnego nastawienia, tylko w ten sposób uda Ci się przekwalifikować.
Nie zniechęcaj się – nie musisz od raz szukać wysokiego stanowiska, z dużą pensją. Możesz zacząć od 'bezpieczniejszego’ stanowiska, aby z czasem nabrać doświadczenia i pewności siebie. Co równie ważne, pamiętaj aby nowa praca dawała Ci satysfakcję.
ps.
Chcemy wspierać naszych Absolwentów Agile PM®, Facilitation, PRINCE2®, dlatego stworzyliśmy stronę https://skills.pl/absolwenci/ gdzie mogą oni zaprezentować swój profil i zdobyte umiejętności, dzieląc się ze światem swoimi dokonaniami.
Dzięki temu będziemy w stanie również zaoferować sprawdzone kandydatury naszych Absolwentów naszym Klientom.
© 2020 – 2022, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl
- Dobry czas na Agile PM® - 2024-12-06
- Postanowienia noworoczne – jakie kamienie milowe wyznaczysz w swojej karierze? - 2024-12-04
- A jakie Ty masz plany na Nowy Rok? - 2024-11-28