Skills sp. z o.o.

PRINCE2® + Agile PM® – jak połączyć

PRINCE2® + Agile PM® – jak je połączyć?

PRINCE2® + Agile PM®

W świecie zarządzania projektami odbywa się ostatnio pojedynek. Na ringu stoją: stary mistrz PRINCE2®, a po drugiej stronie pretendent Agile PM. Stary mistrz ma za sobą lata doświadczenia i wielu zagorzałych wielbicieli. Kandydat na mistrza jest niewątpliwie zwinny i zdobywa szybko nowych i fanatycznych wyznawców. Pytanie kto wygra?

Obie metody wywodzą się z IT, jednak obie wykraczają już poza zastosowania w informatyce i mogą być swobodnie stosowane do projektów w innych obszarach.

PRINCE2®

PRINCE2® to metodyka i standard zarządzania projektami stworzony w Wielkiej Brytanii, oraz rozwijany od 1975 roku.

Licencja: skills®

Jest metodyką, zgodnie z jej definicją, tzn. zbiorem zasad dotyczącym zarządzania projektami, określającym, co, w jakiej kolejności i kto będzie robił, by projektem zarządzać.

Jest standardem, ponieważ została zaakceptowana przez rząd Wielkiej Brytanii, jako standard stosowany do zarządzania projektami finansowanymi z budżetu Państwa. Również w Polsce, duże organizacje sektora publicznego stosują PRINCE2® np. NBP, NCBiR.

Preferowana przez administrację publiczną i postrzegana czasami (ze względu na nieudolne jej wdrożenia) jako biurokratyczna, „ciężka” i mało przyjazna.

Często zarzuca się jej zbytnią dokumentację, pomijając jednak fakt, że podręcznik mówi o produktach zarządczych (nie dokumentach), które mogą mieć również postać ustną lub nieformalną.

W rzeczywistości może być stosowana zarówno do małych, jak i wielkich projektów, ponieważ jest skalowalna tzn. możliwa do dostosowania w zależności od rozmiaru i środowiska.

Dużą zaletą PRINCE2® jest kompleksowość, ponieważ dokładnie opisuje role w projekcie, oraz produkty zarządcze nie definiowane w innych metodach.

Elementy konstrukcyjne PRINCE2® to:

  1. procesy – działania opisujące zarządzanie projektem,
  2. tematy – obszary, którymi trzeba się w projekcie zająć,
  3. pryncypia – zasady, których trzeba przestrzegać zarządzając projektem,
  4. sposób dopasowania PRINCE2® do konkretnego projektu i jego otoczenia.

Zarządzanie projektem PRINCE2® zakłada, że wymagania dotyczące produktu powinny być określone jeszcze przed projektem, ale termin ukończenia i budżet dzięki tolerancji nie musza być określone sztywno. Oznacza to, że możemy się spodziewać przekroczenia budżetu i czasu w projekcie. Dodatkowo na jakość też możemy nałożyć tolerancję, więc zakładamy, że wytworzony produkt nie musi w 100% spełniać oczekiwań, bo odchylenia od wymagań są dopuszczalne.

Metoda jest własnością AXELOS.

Agile

Termin agile bierze się od Manifestu Agile (Manifest Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania), który został podpisany w 2001 roku przez przedstawicieli metodyk zwinnych takich jak: programowanie ekstremalne, scrum, Dynamic Systems Development Method, Adaptive Software Development, Crystal Clear, Feature Driven Development, Pragmatic Programming.

Sam Manifest o następującym brzmieniu:

„Wytwarzając oprogramowanie i pomagając innym w tym zakresie, odkrywamy lepsze sposoby wykonywania tej pracy. W wyniku tych doświadczeń przedkładamy:

Ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia.
Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację.
Współpracę z klientem ponad formalne ustalenia.
Reagowanie na zmiany ponad podążanie za planem.

Doceniamy to, co wymieniono po prawej stronie, jednak bardziej cenimy to, co po lewej.”

Sugeruje, że istotne jest nie tylko to co „ludzkie”, ale również to, co ludziom pozwala pracować w sposób skuteczny i zorganizowany.

Jednym z podstawowych założeń projektów agile’owych jest to, że uzgodniony czas, budżet i jakość projektu są nieprzekraczalne. Parametrem, który pozwala nam na zarządzanie projektem jest w takim razie zakres wymagań.

To założenie jest zupełnie dopasowane do dzisiejszych czasów kiedy znacznie ważniejsze jest to, by wprowadzić na rynek produkt (choćby nie posiadał wszystkich możliwych do wyobrażenia wymagań) szybciej niż konkurencja i w przeznaczonym na to wcześniej budżecie, niż dostarczyć produkt spełniający wszystkie wymagania, ale po tym jak zrobi to konkurencja. Rynek nie wybacza opóźnień, bo konkurencja chętnie przejmie nasz udział w rynku.

DSDM Atern

Jedną z wymienionych metod jest Dynamic Systems Development Method (w skrócie DSDM).

Historia DSDM (protoplasta Agile PM) sięga roku 1994 co pokazuje, że w obu przypadkach mamy do czynienia ze sprawdzoną i sprawdzoną metodą. Ostatnia wersja metody z 2007 roku została nazwana DSDM Atern.

Atern jest skrótem od Arctic Tern co po polsku oznacza rybitwę popielatą. Rybitwa ta chętnie współpracuje i  może pokonywać duże odległości.  Z tego względu została wykorzystana do uosabiania wielu cech DSDM np. ustalania priorytetów i chęci do współpracy.

Metoda wyróżnia się tym, że nie tylko uwzględnia filozofię agile, ale również dobrze opisuje sposób zarządzania projektem nie koncentrując się wyłącznie na metodach pracy zespołu.

Agile PM®

Podzbiór DSDM Atern opisujący projekt z perspektywy Kierownika Projektu został zebrany w podręcznik „Agile Project Management version 1.1.” i jest on podstawą certyfikacji do poziomu Foundation lub Practitioner.

 

Licencja: skills®

Licencja: skills®

W samym podręczniku znajdziemy takie elementy konstrukcyjne jak:

  • filozofia- czyli to, że „każdy projekt musi być dopasowany do jasno określonych celów strategicznych i koncentrować się na wczesnym dostarczeniu prawdziwych korzyści biznesowi”,
  • pryncypia – 8 pryncypiów podkreślających to, jakie nastawienie musi mieć i utrzymać zespół by dostarczać (produkty i korzyści) w sposób ciągły,
  • procesy – określające kroki realizowane w projekcie w celu wytworzenia odpowiednich produktów i przekazania ich do użytkowania,
  • ludzie – opisuje role i ich odpowiedzialności z uwzględnieniem biznesu, odpowiedzialnych za zarządzanie, oraz dostawcy,
  • produkty – definiujące ok. 20 produktów definiujących aspekty zarządcze, biznesowe, oraz techniczne projektu,
  • praktyki – techniki, które w projekcie mogą zostać zastosowane takie jak: priorytetyzacja MoSCoW, warsztaty, timeboxing, itd.

Wygląda więc, że sporo aspektów projektu jest dobrze zdefiniowane, co może się wydawać zaskakujące dla osoby spodziewającej się po metodyce zwinnej zupełnej swobody działania.

Agile PM jest własnością Agile Business Consortium.

 

Co wybrać?

Stojąc przed wyborem metody realizacji projektu moglibyśmy się zastanawiać, która lepiej odpowiada naszym potrzebom.

Poniższa tabela może nam pomóc.

Co do czego?
PRINCE2®Agile PM®
·         znana specyfikacja·         produkt może zostać dookreślony w trakcie projektu
·         termin realizacji może zostać przekroczony·         termin realizacji nieprzekraczalny
·         budżet może zostać przekroczony·         budżet nieprzekraczalny
·         obniżenie jakości jest dopuszczalne·         jakość nie może zostać obniżona
·         projekty od prostych do wielkich·         ograniczona liczba uczestników maksymalnie 85 osób

 

Jeżeli technologia wytworzenia produktu jest znana, a na dodatek dokładnie wiemy jak ten produkt ma wyglądać/jakie cechy posiadać, to wtedy lepszym wyborem wydaje się podejście tradycyjne, czyli PRINCE2®.  Mógłby on być również dobrym wyborem jeżeli nie mamy do czynienia z przedsięwzięciem, którego data ukończenia jest ograniczona przez czynniki zewnętrzne, tak jak np. ogłoszona publicznie data realizacji EURO 2012 w Polsce.
Z drugiej strony, jeżeli wymagania mogą być określone na początku projektu tylko w zarysie, a potem doprecyzowane przez wytworzeniem produktu, to dobrym rozwiązaniem wydaje się agile. Kiedy termin projektu jest nieprzekraczalny, a budżet nie może zostać powiększony to dzięki redukowaniu wymagań i koncentracji na tych, które są najważniejsze, możemy zmieścić się w ograniczeniach.

Jak połączyć PRINCE2® i Agile PM®

Agile wydaje się ostatnio panaceum na problemy związane ze stosowaniem sformalizowanych metod w tym PRINCE2®.

Okazuje się jednak, że możemy nie tylko stosować te metody zamiennie. Porównanie obu metod pozwala wyciągnąć wniosek, że agile nie jest tylko alternatywą dla PRINCE2®, a może stać się on dobrym jego uzupełnieniem. Właśnie w możliwości łączenia obu metodyk upatruje się dużych korzyści, co stoi w sprzeczności z koncepcją „jedno, albo drugie”.

Niektóre z elementów konstrukcyjnych są do siebie podobne i można je z powodzeniem łączyć.

5 porad, jak sprawnie połączyć PRINCE2®® z Agile PM (na podstawie „Agile Project Management: Running PRINCE2™ projects with DSDM™ Atern™”)
1. PRINCE2® opisuje sposób zarządzania projektem, nie definiując jednak w jaki sposób produkty specjalistyczne będą wytwarzane, a Agile PM dobrze sobie z tym radzi, więc połączenie obu metod da większą kontrolę nad zarządzaniem projektem, pozwalając jednocześnie na dostarczenie produktów w zdefiniowanym wcześniej czasie i koszcie,
2. PRINCE2® opisuje role w projekcie, jednak najniżej opisaną rolą w strukturze jest Kierownik Zespołu. Zakłada się, że sposób zdefiniowania struktury zespołu jest odpowiedzialnością dostawcy. W Agile PM definiujemy role związane z wytworzeniem produktów specjalistycznych zarówno po stronie biznesu, jak i dostawcy, więc w tym obszarze mamy kolejną korzyść,
3. Procesy obu z metodyk uzupełniają się nawzajem, a Agile PM definiuje również to, co dzieje się pod procesem Zarządzanie Dostarczaniem Produktów w PRINCE2®,
4. Techniki wymieniane w podręczniku PRINCE2® mogą zostać uzupełnione o te zdefiniowane w Agile PM, które odzwierciedlają filozofię agile takie jak warsztaty, priorytetyzacja, modelowanie, oraz timeboxing,
5. Produkty definiowane w PRINCE2® to wyłącznie produkty zarządcze, a produkty specjalistyczne nie są definiowane w standardzie, jednak i tutaj z pomocą przychodzi Agile PM definiując produkty z perspektywy biznesu, zarządzania i technicznej.

 

Wiele organizacji dzięki temu połączeniu nie musi porzucać wdrożonego w organizacji PRINCE2®, by nagle stosować modny ostatnio agile. Te organizacje mogą nadal stosować wdrożony PRINCE2® dodając dodatkowo DSDM Atern, by uzyskać korzyści wynikając ze stosowania agile takie jak dostarczanie produktów w nieprzekraczalnym budżecie, jakości i czasie, co w dzisiejszych konkurencyjnych czasach może być bardzo ważne.

Licencja: skills®

Korzyścią ze stosowania PRINCE2® z kolei będzie to, że metoda zarządzania projektem będzie zrozumiała nie tylko dla osób zaangażowanych w wytworzenie produktów, ale również decydentów, którzy w organizacji decydują o inwestycjach w zarządzanie projektami.

Bibliografia:

Agile Project Management Handbook Version 1.1 TSO 2012

PRINCE2™ – Skuteczne zarządzanie projektami,  TSO 2010

Agile Project Management: Running PRINCE2™ projects with DSDM™ Atern™, TSO 2007

 

Uznanie znaków towarowych:

PRINCE2® jest zarejestrowanym znakiem handlowym Kancelarii Premiera Wielkiej Brytanii – UK Cabinet Office.
Agile Project Management™  jest znakiem handlowym APM Group Limited.

 Artykuł został opublikowany w Computerworld w 2013 roku 

Szkolenia grudzień 2024

poniedziałekwtorekśrodaczwartekpiątek
25 listopada 2024
26 listopada 2024
27 listopada 2024
28 listopada 2024
29 listopada 2024
2 grudnia 2024
3 grudnia 2024
4 grudnia 2024
5 grudnia 2024
6 grudnia 2024
9 grudnia 2024
10 grudnia 2024
11 grudnia 2024
12 grudnia 2024
13 grudnia 2024
16 grudnia 2024
17 grudnia 2024
18 grudnia 2024
19 grudnia 2024
20 grudnia 2024
23 grudnia 2024
24 grudnia 2024
25 grudnia 2024(1 wydarzenie)

Dzień wolny: Boże Narodzenie

Dzień wolny
25 grudnia 2024 26 grudnia 2024

26 grudnia 2024(1 wydarzenie)

Dzień wolny: Boże Narodzenie

Dzień wolny
25 grudnia 2024 26 grudnia 2024

27 grudnia 2024
30 grudnia 2024
31 grudnia 2024
1 stycznia 2025(1 wydarzenie)

Dzień wolny: Nowy Rok

Dzień wolny
1 stycznia 2025

2 stycznia 2025
3 stycznia 2025

© 2021 – 2023, Tomasz Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

Jestem na:
Najnowsze artykuły autora Tomasz Nędzi (zobacz wszystkie)
O Autorze
Założyciel i Prezes Zarządu w skills sp. z o.o. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowych Studiów Telekomunikacji, Informatyki i Zarządzania CITCOM Politechniki Warszawskiej, oraz Programu Executive MBA Politechniki Warszawskiej, London Business School, HEC, NHH. Od 1993 roku związany z zarządzaniem. Najpierw jako przedsiębiorca w branży wydawniczej w latach 1993-1998. Potem jako Kierownik Projektu i Programu dla takich organizacji jak: IBM Polska sp. z o.o., NASK j.b.-r i NTI sp. z o.o. (w latach 1999-2004). Od 2004 jako przedsiębiorca w branży szkoleń akredytowanych (PRINCE2®, AgilePM®, PRINCE2®Agile, MoR®, P3O®, MSP®, OBASHI®, Facilitation®, MoP®, AQRO®, SAF®), gdzie jako Approved Trainer pomógł zdobyć międzynarodowe certyfikaty z zarządzania ponad 4000 osób. Był także wykładowcą Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz w Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Jest współautorem międzynarodowych i polskich książek, oraz recenzentem międzynarodowych podręczników zarządzania (PRINCE2 20017, MoR, MSP, P3O, AgilePM). Jego artykuły były publikowane w takich czasopismach jak “Zarządzanie Projektami”, “Computerworld”, „IT WIZ”, “Strefa PMI”, “Gazeta Finansowa”,
skills®pl
Translate / Übersetze

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.