Skills sp. z o.o.

Korpo – rady: Bądź kreatywny lub odejdź

Licencja: Pixabay

Automatyzacja, cyfryzacja, a ja?

W obliczu pojawiających się na rynku zmian możesz zastanawiać się czy znajdzie się dla Ciebie miejsce na rynku pracy przyszłości. Czy w obliczu upraszczania procesów biznesowych i ograniczeniu udziału człowieka w obsłudze klienta będziemy jeszcze potrzebni?

Powtarzalność to zagrożenie!

Jeśli masz powtarzalną pracę to mam dla Ciebie złe wiadomości. Twoja praca zostanie zastąpiona przez automatyzację. Jeśli to co robisz daje się zapisać za pomocą algorytmu to z pewnością ktoś się już zastanawiał jak wykorzystać odpowiednie oprogramowanie.

Licencja: Pixabay

Czy maszyny nas zastąpią?

Systemy informatyczne wykonają tą pracę szybciej, z mniejszą ilością błędów i bez zmęczenia. Na dodatek nie będą brały wolnego, mogą pracować w dni wolne od pracy, święta i bez wakacji. Oprócz tego nie wymagają motywowania, zrozumienia problemów osobistych, oraz podwyżek. Zrobią to w zamian za odpowiednią porcję energii elektrycznej i dostępnej mocy obliczeniowej. Czy to oznacza, że musisz się obawiać?

Jesteś twórcą czy odtwórcą?

To zależy od tego czy lubisz tworzyć coś nowego. Systemy informatyczne potrafią gromadzić, przetwarzać dane i nawet uczyć się na ich podstawie (AI – Artificial Inteligence). Z twórczością nowych idei, artykułów, rysunków radzą sobie gorzej. Próby wykorzystania AI do tworzenia obrazów nie dały wyników podobnych, pod względem jakości i doznań estetycznych, do twórczości ludzkiej. Z pewnością też nie są lepsze. W tworzeniu, więc nadzieja.

Licencja: Pixabay

Wolisz lewą czy prawą półkulę?

Naszym najbardziej potężnym narzędziem jest mózg. Jego wszystkie funkcje nie zostały jeszcze zbadane. Wiemy jednak to, że składa się z 2 półkul: lewa z nich powiązana z prawą stroną ciała (lepiej rozwinięta u osób praworęcznych), prawa z kolei jest powiązana z lewą stroną ciała (czyli bardziej rozwinięta u osób leworęcznych).

W prawej półkuli nadzieja

Lewa półkula pomaga nam wyszukiwać  przetwarzać dane, oraz  wyciągać wnioski. To właśnie za taką pracę nagradzają nas dzisiaj organizacje. Te obszary najbardziej zagrożone są zastąpieniem przez, szybsze od nas, systemy informatyczne. Prawa półkula odpowiada za proces kreatywny i to ona pozwala nam tworzyć, wymyślać, konstruować. To w niej należy upatrywać nadziei na przyszłość.

Licencja: Pixabay

Aktywuj lewą rękę

Jeśli chcesz pobudzić swoją kreatywność zacznij używać prawej półkuli mózgu. Jest ona powiązana z lewą stroną Twojego ciała, więc odpowiednie jej stymulowanie powinno doprowadzić do spodziewanego skutku. Korzystanie więc z lewej ręki w większym stopniu niż robią to osoby praworęczne może pomóc do zrównoważenia dominacji lewej (analitycznej) półkuli.

„A może coś porysujemy?”

W moim przypadku stało się tak kiedy w wyniku przeciążenia ścięgna prawego nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka) musiałem nosić stabilizator i korzystać z lewej ręki zamiast prawej. Ku mojemu zaskoczeniu pewnego dnia zaproponowałem rodzinie „A może coś porysujemy?”.

Od tamtego czasu praktykujemy więc rodzinne rysowanie w weekendy, tak by rozwijać swoją zdolność do tworzenia czegoś nowego. To buduje rodzinne relacje i daje nadzieję na dobrą przyszłość….

 

Podcast: Bądź kreatywny lub odejdź


Jeśli Ty też chcesz umieścić artykuł na portalu skills.pl to skontaktuj się z nami: portal@skills.pl

© 2019 – 2021, Tomasz Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

Jestem na:
skills®pl
Translate / Übersetze

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.