Skills sp. z o.o.

Szkolenia akredytowane online czy stacjonarne?

Szkolenia akredytowane online czy stacjonarne?

Licencja: Pixabay

Szkolenia akredytowane online vs. stacjonarne – plusy i minusy

 „O gustach się nie dyskutuje”. Jednak w rzeczywistości trwa ożywiona dyskusja: czy mamy wrócić do korporacyjnych biur, czy nadal pracować z homeoffice? A może coś pomiędzy, hybrydowo? Tu decyzja zazwyczaj zależy od pracodawcy.
A co ze szkoleniami, które mamy wpisane w ścieżkę rozwoju zawodowego – dołączyć do kursu ONLINE, czy starać się zapisać na szkolenie w tradycyjnej formie?  

 

Szkolenia ONLINE  Plusy +

+ Oszczędność

2000 zł lub więcej, na przejazdach i noclegach, jakie pojawiają się w przypadku szkolenia stacjonarnego PRINCE2® , Agile PM®, Facilitation, jeśli uczestnik musi dojechać na kurs z innego miasta lub nawet kraju

 + Wygoda i łatwiejszy dostęp

możliwość uczestniczenia w szkoleniu z domu czy z firmy, oraz zdawanie oficjalnego egzaminu  PRINCE2® , Agile PM®, Facilitation przed własnym komputerem – bez dodatkowych problemów związanych z dojazdem na szkolenie.

+ Bezpieczeństwo

W obecnych czasach zdabie o zdrowie zyskało nieco inny wymiar. W dobie COVID19 i pojawiających się nowych mutacji. Kursy online PRINCE2® , Agile PM®, Facilitation, realizowane z domu, czy z wybranego miejsca, zapewniają bezpieczeństwo uczestników, jak i prowadzących.

+ Nowoczesna technologia

Korzystanie z nowatorskich rozwiązań jest obecnie nie tylko niezbędne, ale i modne. Jest dobrze postrzegane, jeśli ktoś jest na czasie i korzysta z tego typu rozwiązań. Pandemia wymusiła przyspieszoną cyfryzację naszego życia i rozwój nowych technologii.

+ Lepsza koncentracja

większość uczestników tego typu szkoleń „zdalnych” twierdzi, że lepiej koncentruje się na procesie nauki, a wiedza łatwiej się przyswaja, bez dodatkowych bodźców i sytuacji, jakie pojawiają się w trakcie kursów stacjonarnych PRINCE2® , Agile PM®, Facilitation.

Podejście do szkoleń zdalnych się zmienia, coraz więcej osób docenia taką formę udziału:

„Z przyjemnością wracam wspomnieniami do przeprowadzonego przez skills kursu online Agile PM, ponieważ pomimo tego, a może właśnie dzięki temu,  że zajęcia nie odbywały się na sali czułam, że był skrojony pod moje potrzeby. Mogłam siedzieć w swoim ulubionym, wygodnym fotelu z ciepłą herbatą i w wygodnych kapciach. Tym razem nie rozpraszało mnie twarde krzesło, zbyt intenswyne oświetlenie i kiepska akustyka sali. Nauka była przyjemna i ciekawa nie tylko dlatego, że nie musiałam wyjeżdżać na kilka dni do innego miasta, to zdecydowanie zasługa Prowadzącego! 

Tomasz Nędzi przekazuje wiedzę w sposób tak przyjazny i dostępny, że z przyjemnością aktywnie uczestniczyłam w szkoleniu. Nigdy nie byłam fanką pracy w grupie z przydzielonym zadaniem, które tu i teraz muszę wykonać, a w trakcie tego kursu nie mogłam się doczekać kolejnych wyzwań. Myślę, że to przede wszystkim dzięki temu, że zadania nie były nudne i banalne. Poznałam też ciekawych ludzi i praca z nimi była po prostu przyjemna. Prowadzący ma nie tylko dar przekazywania wiedzy (dosłownie zaraża pasją do tematów, o których mówi), ale też budowania dobrej atmosfery, dzięki której bardzo szybko przełamaliśmy pierwsze lody i staliśmy się zgraną drużyną. Zapisując się na kolejny kurs prowadzony przez skills, z uśmiechem przyjęłam informację, że pozostajemy online :)”
Maria Magdalena Szymańska, Absolwentka certyfikowanych kursów online: Agile PM i Facilitation

 

Szkolenie ONLINE  Minusy –

– Ograniczony kontakt

Bezpośredni kontakt z prowadzącym oraz innymi uczestnikami szkolenia może być utrudniony. Są osoby, które po prostu wolą być na miejscu i mieć bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami kursów, a także z trenerami.

Utrudniona koncentracja

To również wada szkoleń zdalnych – niektórym kursantom łatwiej o motywację na szkoleniach stacjonarnych. Dotyczy to zarówno nauki, jak i pracy – preferują klasyczne rozwiązania. Wszystko zależy od  indywidualnych możliwości.

– Łatwość ”ucieczki”

– Uczestnik  łatwo może  się wyłączyć -dosłownie kamerkę ale też „przeskoczyć” na inne ciekawostki w Internecie, czy służbowe maile – dlatego kluczowa jest umiejętność zaangażowania osób w szkolenie.

 

Szkolenie STACJONARNE  Plusy +

+  Bezpośredni kontakt

Grupowa praca na stacjonarnym kursie, przynosi większą satysfakcję, podobnie jak uścisk ręki z trenerem i pozostałym uczestnikami.  To intensywniejsza interakcja z uczestnikami podczas szkolenia, jak i wspólnego lunchu. 

+ Nowe miejsca 


Szkolenie stacjonarne może odbywać się w ciekawej lokalizacji.

+ Poczucie „wyrwania się” z pracy i z homeoffice


Wiele osób tęskni za stacjonarną formą nauki, gdyż może w ten sposób wyjść z domu -pracując cały czas zdalnie, albo oderwać się od korporacyjnego biura, w którym codziennie pracuje

Szkolenie STACJONARNE  Minusy –

– Wyższe koszty


Koszty dojazdu autem, czy środkami publicznego transportu oraz dodatkowo środki na  parkowanie w centrum.

– Stracony czas na dojazd


Aby dojechać i wrócić ze szkolenia trzeba doliczyć ok 2 h każdego dnia. Czasem nawet dłużej. Znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta, to również wyzwanie, które zabiera cenny czas.

– Ryzyko zakażenia

Nie chcielibyśmy aby zdrowie którakolwiek z osób biorących udział w kursie stacjonarnym, było narażone lub aby przyniosła ona koronawirusa (czy jakiejś nowej mutacji) do swojego domu, a w sali o to nie trudno.

– Ograniczony dostęp

Tradycyjne szkolenie jest związane z miejscem, w którym zostanie zorganizowane. Organizacja polega na dotarciu do grupy uczestników z danego terenu. Szkolenie on-line nie ma tego ograniczenia. Do szkolenia tradycyjnego  raczej nie dołączysz będąc w innej części świata, albo gdy szkolenie odbywa się w odległej części kraju, do której dotarcie jest skomplikowane. Także ilość miejsc jest bardziej ograniczona na tradycyjnych szkoleniach.

Podsumowanie

Nie wszystkie kursy można odbyć zdalnie, to oczywiste. Pod lupę wzięliśmy wąską dziedzinę  akredytowanych szkoleń z oficjalnymi egzaminami, jak PRINCE2® , Agile PM®, Facilitation.

Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru:

  1. Zastanów się, czy wolisz uczyć się online, czy bardziej zależy Ci na osobistym kontakcie z uczestnikami i trenerem, czy glównie na zdobyciu wiedzy i certyfikacji.
  2. Przy wyborze szkolenia powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami, ale również mieć na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną, a także dostępne środki finansowe i czas, jakim dysponujemy.
  3. Wybierając szkolenie zdalne, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie i referencje firmy szkoleniowej w prowadzeniu kursów online i pracy z uczestnikami zdalnymi.
  4. Istotna jest też kadra trenerska – wykwalifikowany trener, będzie wiedział jak skupić uwagę uczestników zdalnych, co jest trudniejsze niż przy szkoleniach stacjonarnych.
  5. Warto też zobaczyć opinie zamieszczane w internecie, czy wśród absolwentów szkoleń.

Szkolenia zdalne są dość nowym trendem na rynku szkoleń (nie mamy na myśli e-learningu, który znamy od wielu lat). Kursy ONLINE charakteryzuję się dużą i oszczędnością czasu i pieniędzy, a także efektywnością. Kluczowe jest jednak to, że w łatwy sposób umożliwiają uzyskanie wiedzy i podniesienie profesjonalnych kwalifikacji.

Rozwój zawodowy i zdobycie nowych certyfikacji  – w jakiejkolwiek formie (ONLINE czy stacjonarnie), poszerza nasze horyzonty, czyni nas bardziej wykwalifikowanymi pracownikami i dale większe możliwości na rynku pracy.

Zachęcam więc do nieustannego uczęszczania się na szkoleniach, warsztatach, konferencjach czy studiach  – w najbardziej odpowiedniej dla nas formie.

Sprawdź też: www.skills2004.eu 

© 2024, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

O Autorze
Marta Pogorzelska-Nędzi Redaktor Naczelna portalu skills.pl i Wiceprezes skills sp. z o.o. Absolwentka: • Dziennikarstwa i reklamy w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Giedroycia w Warszawie • Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie • Socjologii (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych) na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także podyplomowe studia z zakresu Zarządzania Nowoczesną Firmą w Polish Open University. Publikowała artykuły w czasopismach takich wydawnictw, jak: BAUER, INFOR, MURATOR. W wydawnictwie Murator SA (Grupa ZPR), była redaktorem merytorycznym i realizowała projekty wydawnicze. Posiada certyfikaty: PRINCE2®, Agile PM, Facilitation, Business Relationship Management Professional (BRMP®).
skills®pl
Translate / Übersetze

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.