Skills sp. z o.o.

Jak przygotować się do egzaminu Foundation i Practitioner?

Jak przygotować się do egzaminu Foundation i Practitioner (PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation)?

Licencja: Pixabay

Wiele osób chce poszerzyć swoje kompetencje w zakresie Project Management. Akredytowane szkolenie PRINCE2®, czy Agile PM®, wyposaża uczestników w solidną dawkę wiedzy i kończy się oficjalnym egzaminem. Taki międzynarodowy certyfikat jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawanych dyplomów na świecie. Jednak aby go zdobyć, należy włożyć w to trochę wysiłku. Podpowiem Ci, jak zwiększyć Twoje szanse na egzaminie Foundation i Practitioner.

Wybór szkolenia i dostawcy

Pierwszym krokiem do uzyskania certyfikatu jest zapisanie się na akredytowane szkolenie. Czy to w formie tradycyjnej – w sali, czy w ostatnich czasach – online. Najważniejsze, to sprawdzić opinie o firmie, te oficjalnie, jak i zakulisowe, przyjrzeć się trenerowi i jego doświadczeniu.

Do przystąpienia do akredytowanego szkolenia z egzaminem, nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie. Oczywiście może być ono pomocne, zwłaszcza aby lepiej zrozumieć specyficzny język Project Management’u, jednak zbyt duże przywiązanie do poznanych wcześniej standardów, może zakłócić proces nauki nowej metodyki.

Wybór poziomu

Oba egzaminy sprawdzają różne umiejętności. Poziom podstawowy egzaminu Foundation –  PRINCE2® czy Agile PM, jest obecnie jednym z najbardziej popularnych certyfikatów wśród Project Managerów w Polsce i na świecie. Jego formuła to test jednokrotnego wyboru. Zdawalność egzaminu Foundation jest wysoka, w okolicach 95%. Przeznaczony dla członków zespołów projektowych i dla aspirujących do roli Kierowników Projektów. W trakcie tego egzaminu nie można korzystać z podręcznika.

Certyfikat na poziomie zaawansowanym – Practitioner jest przeznaczony dla Kierowników Projektów, którzy chcą nie tylko lepiej prowadzić projekty, ale również wyróżnić się wyjątkowym certyfikatem. Egzamin trwa 2,5 godziny, a pytania są oparte o scenariusz. Egzaminu Practitioner uchodzi za trudniejszy, a jego zdawalność to ok. 85%. Dozwolone jest korzystanie z oficjalnego podręcznika podczas tego egzaminu.

Oficjalny podręcznik

Podręcznik, jaki każdy powinien otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia – koniecznie należy przeczytać. To jedyny źródłowy materiał, biblia, absolutny ‘must have’. Zanim jeszcze zaczniesz szkolenie, czeka Cię indywidualna praca z podręcznikiem. Kto gruntownie przeczyta go przed rozpoczęciem kursu, będzie mógł od początku aktywnie uczestniczyć w kursie i lepiej przygotować się do egzaminów.
Pamiętaj, że uczenie się danej metody wyłącznie na podstawie materiałów szkoleniowych, jest jak czytanie streszczenia, fiszki, więc pamiętaj o podręczniku!

Samodyscyplina i zaangażowanie

Jeśli decydujesz się zainwestować czas i środki w szkolenie, bądź w tym na 100%. Godziny rozpoczęcia i zakończenia kursu są naprawdę ważne. Warto być punktualnym: rano, oraz dotrwać do końca zajęć, aby jak najwięcej skorzystać na szkoleniu i być na bieżąco z tematami. Elementy szkolenia, które nas pominęły, teoretycznie można nadrobić, czytając materiały i  podręcznik Ale to nie to samo, co wiedza przekazana przez trenera, czy konstruktywna dyskusja w grupie szkoleniowej. Nie zapominaj o wewnętrznej dyscyplinie i właściwym zarządzaniu swoim czasem.

„Kto pyta nie błądzi”

Jeśli czegoś nie rozumiesz – spytaj. Trener jest po to, aby wytłumaczył, przekazał i nauczył. Nie bój się przyznawać do błędów na testach próbnych, rozwiązywanych na zajęciach czy kiedy odpowiadasz na pytania, zadawane przez trenera. Nie chodzi przecież o to, aby udawać i patrzyć z wyższością na innych uczestników z grupy, tylko czegoś nowego się dobrze nauczyć.

Praca domowa

Jest zadawana każdego dnia po szkoleniu – to nie zbędny wysiłek, który można odpuścić, tylko sprawdzony sposób na długofalowe utrwalenie wiedzy. Poza tym, chyba chcesz  sprawdzić przed egzaminem, które zagadnienia sprawiają Ci trudność, a które masz już opanowane?

Podsumowanie

Oczywiście powyższe porady nie dadzą Ci stuprocentowej pewności zdania egzaminu PRINCE2®, Agile PM® czy Facilitation, jednak jeśli będziesz przestrzegać powyższych wytycznych, Twoje szanse na sukces na egzaminie znacznie wzrosną.

Na koniec pamiętaj jeszcze o jednym: zdanie egzaminu i zdobycie certyfikatu jest kluczowe. Jednak  warto podchodzić to tego, jak do prawa jazdy – prawo jazdy potwierdza kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Przydaje się w przypadku kontroli drogowej, ale o tym czy ktoś poradzi sobie na drodze decydują umiejętności. To właśnie umiejętności warto kształcić w trakcie szkoleń, aby dobrze poradzić sobie w nowej lub obecnej roli.

www.skills2004.eu

© 2024, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl

skills®pl
Translate / Übersetze

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.