Boże Narodzenie
Dzień wolny
25 grudnia 2024 – 26 grudnia 2024
Licencja: Marta Pogorzelska-Nędzi
Szkolenie, zwłaszcza akredytowane i zakończone egzaminem certyfikującym (PRINCE2®, Agile PM®, Faciliation), pozwala na uzyskanie szybkiego zwrotu z inwestycji. To dzięki zdobytej wiedzy i podniesionym kwalifikacjom. Jednak pod jednym warunkiem: że spełnia wysokie standardy, a nie podstawowe minimum.
Fiszki czy lektury
Wielu z nas pamięta, jak nauczyciele (najpierw w szkole podstawowej, później w liceum) ganili uczniów za nie czytanie lektur szkolnych, na rzecz skryptów, opracowań czy fiszek.
I mieli rację. Bo oryginalny podręcznik – czy w wersji papierowej czy też elektronicznej, jest podstawą nauczania. To skarb dla ucznia, studenta czy uczestnika szkolenia.
Także w trakcie akredytowanego kursu, można właściwe wyposażyć uczestników w solidną dawkę wiedzy. A to właśnie dzięki korzystaniu z oficjalnego podręcznika PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, oczywiście w połączeniu z doświadczonym trenerem.
Podręcznik, to też wygoda absolwenta i dla prowadzącego zajęcia. Zawsze można się do niego odwołać czy zacytować wybrany fragment. To pozwala przybliżyć zainteresowanym źródłowe materiały, z których pochodzi przekazywania wiedza.
Skrypty oczywiście mogą być przydatne. Jednak jedynie do szybkiego powtórzenia materiału, a nie jako podstawowe źródło wiedzy.
Niestety dość często słyszę, że ktoś był na szkoleniu. Jednak trener tylko opowiadał o oficjalnym podręczniku, a którego osoby nigdy nie widziały. Trochę mi to przypomina bajki o żelaznym wilku.
Bo przykro jest słyszeć, że ktoś zapłacił za akredytowane szkolenie z danej metody. Potem jednak nie dostał najważniejszego, źródłowego materiału i okazji na zapoznanie się „biblią” wybranego standardu.
Biorąc udział w takim szkoleniu PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation – inwestując środki i czas, uczestnik ma się prawo uzyskać pełną korzyść edukacyjną. Jest nią nie tylko wiedza przekazana przez trenera. Wartością są różne metody nauki: wykłady, ćwiczenia grupowe i indywidualne, próbne egzaminy i .. właśnie praca z oryginalnym podręcznikiem.
Licencja: Marta Pogorzelska-Nędzi
Lubię porównanie, że do certyfikatów warto podchodzić, jak do prawa jazdy: taki dokument potwierdza kwalifikacje do prowadzenia pojazdem i przydaje się w przypadku kontroli drogowej. Ale o tym, jak ktoś poradzi sobie na drodze, decydują jego umiejętności, których odpowiednie wykształcenie zajmuje czas i wysiłek.
W celu odpowiedniego przygotowania się do szkolenia i egzaminu PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, trzeba poświęcić czas na wcześniejsze, rzetelne przestudiowanie całego podręcznika.
W przypadku PRINCE2® (metoda jest własnością AXELOS) – podręcznik ma ok. 400 stron, więc czytanie go zajmuje nawet do 10 godzin. Podręczniki warto traktować jako podstawę do nauki i pracować z nim intensywnie przed, w trakcie i po szkoleniu.
Spotykam się też z głosami, jaki sens ma czytanie opasłych podręczników, szczegółowo opisujących procesy, techniki, narzędzia – w czasach praktycznie nieograniczonego dostępu do wiedzy w internecie i krótkich opracowań?
Jednak jak się okazuje, potrzebujemy poznać fundamentalne zasady, najlepsze praktyki, kluczowe dla skutecznego zarządzania projektem – i jedynie oficjalny podręcznik to zapewnia.
Egzamin certyfikacyjny np. z PRINCE2® jest dość wymagający, ze względu na styl testów i liczbę pytań. Jednak sam standard PRINCE2® nie jest trudną do nauczenia metodą, a oficjalny podręcznik jest w rzeczywistości dość prosty do przeczytania i zrozumienia.
Licencja: Agile Business Consortium/AXELOS®
Oficjalny podręcznik do Agile PM (jest własnością Agile Business Consortium) czy PRINCE2®, PDF czy drukowany, jest jednak dość kosztowny (kosztuje kilkaset złotych). To powoduje, że wiele firm szkoleniowych nie oferuje go w cenie szkolenia, opowiadając się za niższą ceną, a przy tym za niższą jakością.
Jest drogo? Może jest opcja aby przeznaczyć na to środki z innego budżetu? Bo jak często kupujemy nowe książki? To dobra inwestycja w najlepszą książkę, które pomoże Ci lepiej zrozumieć zagadnienia i z pomocą której łatwiej zdasz egzaminy.
Jeśli Twój dostawca szkoleń nie oferuje podręcznika, warto zainwestować w takiego, który zapewni Ci ten cenny materiał. Nie tylko dlatego, że podczas egzaminu Practitioner można korzystać z książki oraz z odręcznych notatek w nim zrobionych, co ułatwia pomyślne przejście testu.
Również przy poziomie Foundation jest to spore ułatwienie w procesie nauki. Poza tym książką możesz podeprzeć się w pracy, po egzaminie -np. podczas rozmowy z przełożonym, czy dyskusji ze współpracownikami.
Zapewnienie szkolenia z oryginalnym podręcznikiem PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, to także obowiązek pracodawcy wobec pracownika. Część korporacji, chcą zaoszczędzić, kieruje pracowników na tańsze kursy, bez oryginalnych materiałów. To de facto jest oszukiwaniem pracownika, oraz własnej firmy.
Bo wiedza zdobyta z fiszek, czy skryptów, to po prostu pieniądze wyrzucone w błoto. To raczej nie rzetelna wiedza, która będzie przełożona na realne działania i zmiany na lepsze w projektach.
Nawet jeśli nie widziałeś podręcznika PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation, a udało Ci się zdać egzamin (o czym zapewne zdążyłeś poinformować na Linkedin) to wkrótce Twoja wiedza i tak zostanie kiedyś zweryfikowana.
Mając certyfikat Agile PM Foundation wiele osób otwiera oczy ze zdziwienia. Zwłaszcza, kiedy są zapytane o Priorytetyzację MoSCoW. Rzecz wydawałoby się podstawową w agilowej metodzie, coś co każdy powinien znać.
Podobnie z PRINCE2® – tu gro osób nabiera wody w usta przy dyskusji na temat zawartości produktów zarządczych. Właśnie nich nie mieli okazji przeczytać, bo… nigdy nie widzieli podręcznika.
Licencja: Marta Pogorzelska-Nędzi
Każdy uczestnik powinien mieć okazję aby przeczytać oryginalne tezy i wskazania zawarte w źródłowym materiale, jakim jest oficjalny podręcznik PRINCE2®, Agile PM®, Facilitation. Dotyczy to wszystkich metod Best Practice, a zwłaszcza PRINCE2® i Agile PM. Tam często spotyka się z marginalizacją podręcznika, zwłaszcza przy nauce na poziomie podstawowym – Foundation.
Na prostym przykładzie widać, jak bardzo jest to szkodliwe: można wyobrazić sobie fundamenty domu – gdy stoją samotnie, bez kolejnych kondygnacji, wydają się dopiero zarysem, szkicem całości.
Nie muszą być specjalnie efektowne, czy wykonane ze specjalnych, kosztowych materiałów. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę, że na tych fundamentach ma się opierać cała konstrukcja, ponieważ to one mają odpowiadać za stabilność i wytrzymałość całej budowli, to nieco inaczej na nie spojrzymy.
Podobnie jest z nauką – bez podręcznika postawimy jakieś fundamenty, ale raczej słabe.
Nasza wiedza zostanie zweryfikowana i w praktyce okaże się, czego naprawdę się (nie)nauczyliśmy.
© 2024, Marta Pogorzelska-Nędzi. Wszystkie prawa zastrzeżone. Prosimy o kontakt z autorem w celu wykorzystania treści. portal@skills.pl
skills sp. z o.o.
ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
Polska
NIP: 951-232-42-42,
+ 48 60 333 666 3
KRS 0000365331
Kapitał zakładowy: 35000 zł
skills® 2004 UG
Im Technologiepark 1
15234 Frankfurt
Germany
DE309993271
+49 152 07 522 35 2
Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.