Facylitacja – dlaczego warto ją stosować?
Facylitacja – dlaczego warto ją stosować?
Licencja: Marta Pogorzelska-Nędzi
Korzyści facylitowania spotkań
Facylitacja, pozwala na uzyskanie lepszych efektów spotkań i zbudowanie zaangażowanie zespołu, staje się coraz bardziej doceniania i pożądana.
Często jednak słyszymy pytania:
- czy facylitacja jest czymś dla mnie?
- czy dotyczy wybranej branży lub konkretnego stanowiska?
- który model facylitacji wybrać?
Facylitacja stanowi ważny element skutecznego zarządzania zespołem, złożonym zadaniem lub projektem. Sztuka prowadzenia spotkań umożliwia wspólną pracę, nawet bardzo zróżnicowanej grupie osób oraz pozwala na osiąganie wymiernych efektów w stosunkowo krótkim okresie.
Facylitacja jest przydatna zarówno podczas prowadzenia spotkań stacjonarnych, jak i w czasie zebrań odbywających się online. Jest skierowana do wszystkich osób, które chcą skutecznie prowadzić spotkania i warsztaty – tradycyjnie czy zdalnie, bez względu na branżę lub stanowisko.
Nauka facylitacji ma praktyczny charakter, a kursy skierowane są m.in. do Kierowników Projektów, Trenerów, Specjalistów HR, oraz wszystkich członków zespołów projektowych, którzy zajmują się pracą z grupami oraz prowadzeniem spotkań.
Metodyka facylitacji Process Iceberg®
Facylitacja prowadzona w oparciu o metodologię facylitacji Process Iceberg®, pozwala na to, aby w skuteczny sposób facylitować spotkania – w kontekście: projektów, analizy biznesowej, zmian, efektywności operacyjnej oraz ulepszeń procesów biznesowych.
Process Iceberg® opisany przez Tony’ego Manna mówi, że 80% sukcesu na spotkaniu można uzyskać dbając tylko o dwa obszary. Pierwszy obszar to „Cele i zadania” – czyli cele spotkania oraz konkretne zadania związane z realizacją tych celów.
Drugi obszar, to „Proces” rozumiany jako zestaw powiązanych ze sobą narzędzi i technik odpowiednio dobranych do zaplanowanych zadań. Te dwa obszary są czubkiem góry lodowej, którym trzeba się zająć nie tylko podczas spotkania, ale także przed nim.
Reasumując, jeśli dobrze zdefiniujemy cele oraz zadania do wykonania i dopasujemy do tych zadań odpowiednie narzędzia i techniki, to cała reszta – komunikacja, relacje interpersonalne, nastawienie uczestników, ich preferencje, emocje oraz zaangażowanie – ułożą się same. Cel zostanie osiągnięty, a uczestnicy wyjdą ze spotkania zadowoleni z poczuciem dobrze wykorzystanego czasu, zaangażowani w wypracowane zadania.
Akredytowane szkolenia z zakresu facylitacji
Tajniki facylitacji – według Process Iceberg®, można poznać i potwierdzić swoje umiejętności międzynarodowym certyfikatem, wybierając akredytowane przez APMG International szkolenie z egzaminem – Facilitation Foundation. Egzamin na poziomie wyższym Facilitation Practitioner, nie jest na razie dostępny w języku polskim.
Szkolenia takie realizowane są cyklicznie, zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej, zazwyczaj w trybie zdalnym. Do przystąpienia do akredytowanego szkolenia z egzaminem Facilitation Foundation, nie jest konieczne żadne doświadczenie. Natomiast proces nauki rozpoczyna się już przed szkoleniem, wcześniejszą lektura podręcznika, który liczy ok. 300 stron i jaki uczestnik otrzymuje z wyprzedzeniem.
Umiejętności facylitacji, jak i certyfikat Facilitation Foundation są coraz bardziej pożądane przez pracowników korporacji i docenienie przez ich pracodawców.
Zobacz także www.skills2004.eu