Wywiad z HR: Jakie są współczesne wyzwania HR?

Podczas rozmów z klientami, a konkretnie ze specjalistami i managerami z działów HR, obserwuję, że w ostatnich latach mają do czynienia z nowymi wyzwaniami.

Często mówią o „erze pracownika”, dużej rotacji – problemach w pozyskaniu wartościowych ludzi i utrzymaniu ich w firmie. O nowych formach pracy, innym podejściu do młodych pracowników, wyrównywaniu szans między kobietami, a mężczyznami.

Chcąc iść z duchem czasu, będą musieli przyzwyczajać do zmian i zaakceptować nowe wyzwania, jakie przed nimi stoją:

Elastyczność w cenie

Pracownicy cenią sobie możliwość elastycznych godzin pracy lub zdalną pracę, ze względu na wygodę oraz dlatego, iż pomaga im to w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym. W ten sposób pracownik jest też mniej przemęczony, daje więc z siebie więcej niż na klasycznym etacie. A do tego czuje, że pracodawca mu ufa i go rozumie, a to procentuje większym zaangażowaniem (również emocjonalnym) w działalność firmy.

Coś więcej niż godne zarobki

Oczywiście atrakcyjne wynagrodzenie jest kluczowe i nadal przyciąga. Minęły już jednak czasy, kiedy był to najważniejszy czynnik wyboru. Nowi pracownicy pragną przyjaznego miejsca pracy, w którym będą chcieli przebywać pomimo tego, że są zmęczeni i wykonują tam swoje obowiązki. Dla nich lokalizacja i wyposażenie miejsca pracy ma znaczenie: strefa chill out z miękkimi pufami, bieżnią, kącikiem do gier, taras z widokiem – jest tym, co wpływa na lepsze samopoczucie i relacje w zespole.

Dialog z młodymi

Dla młodych pracowników, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, powinna być ona przede wszystkim pasją. W przypadku Millenialsów trzeba im zapewnić samorozwój, określone cele i.. szczęście. Często słyszy się, że są oni niecierpliwi i nastawieni na otrzymanie szybciej informacji zwrotnej, ale z drugiej strony po prostu chcą być docenieni i właściwie motywowani przez przełożonych.

Kobiecy punkt widzenia

Kobiety i mężczyźni mimo, iż z zasady równi sobie, często mają nieco inną drogę kariery. Nowoczesna, atrakcyjna firma chcąca wspierać młodych i pracujących rodziców, powinna pozwolić im czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu pracy. Sporym ułatwieniem mogą być np. mini-przedszkola czy opiekunki na terenie firmy czy wydzielone pokoje dla matek karmiących. Organizacja powinna to zrozumieć i być gotowa, aby po przerwie przyjąć i zapewnić kobiecie dalszy rozwój.

Lista współczesnych wyzwań HR jest zapewne dłuższa i ulega ciągłym zmianom, którym trzeba sprostać.

fot. pixabay


[hurrytimer id=”7916″]
Jeśli Ty też chcesz umieścić artykuł na portalu skills.pl to skontaktuj się z nami: portal@skills.pl

 1. Jerzy Grześka

  Szanowna Pani!
  Dodałbym (z racji wieku) jeszcze jedno wyzwanie. Starsi kandydaci do pracy. Konkretnie 55+ a zwłaszcza 60+. Przy sporej rotacji kadr zatrudnienie pracownika na 5 lat to nie jest przeszkoda. Zwykle taki pracownik nie ma wygórowanych oczekiwań finansowych, za to preferuje bezpieczeństwo zatrudnienia. Dla utrzymania się w pracy jest w stanie zrobić naprawdę dużo. Może nie jest superkompetentny w najnowszych technologiach, ale nie mówmy sobie bzdur – tych superkompetentnych firma nie potrzebuje na każdym stanowisku pracy. Za to taki pracownik wniesie unikalne kompetencje i to nie tylko społeczne, a wynikające z doświadczenia zawodowego. Więc proszę mi wytłumaczyć, dlaczego znakomita większość działów HR bombardowana ofertami 60+ nawet nie raczy wysłać zautomatyzowanej odpowiedzi „dziękujemy, na razie nie jesteśmy zainteresowani”. W dobie supernowoczesnych narzędzi informatycznych ustawienie takiego automatu to koszt niewielki, a wysłanie takiego maila kosztuje tyle co nic. A dzięki temu oszczędzacie starszym kandydatom zawiedzionych nadziei po tygodniach oczekiwania na odpowiedź. Koszt to nie problem. Problemem jest totalne lekceważenie starszych kandydatów do pracy. Co jeszcze musi zmienić się na rynku pracy aby firmy otwarły się na starszych kandydatów? Piszę to dlatego, że aktualnie jako 60+ pracuję za granicą jako szeregowy pracownik produkcji, bo ambitne szukanie najpierw ciekawej pracy a potem jakiejkolwiek pracy przegrało z koniecznością płacenia rachunków. I właśnie pomagam kolejnemu koledze 60+, który właśnie tu znalazł pierwszą od roku szansę jakiegokolwiek zatrudnienia. Są tu jeszcze inni – z doświadczeniem, wykształceniem (także wyższym i podyplomowym), a w Polsce nikt nas nie potrzebuje nawet na etat nocnego stróża. A tu pokazują co jest do zrobienia i pytają (po badaniach lekarskich) czy dasz radę to zrobić. Nie pytają ile masz lat. I odpowiadają na każdą aplikację – nawet jeśli odpowiedź jest negatywna.
  Piszę to trochę „na emocjach” spowodowanych kolejnym zmarnowanym dla pracodawców w Polsce kandydatem do pracy. Nie każdy musi być superkreatywny i tak dalej. Ale każda firma potrzebuje także zwyczajnych solidnych pracowników. Kiedy HR odrzuci mity dotyczące tych starszych? „Orły nie latają stadami, trzeba je łowić pojedynczo”.

 2. Szanowny Panie Jerzy,
  Bardzo dziękuję za ten merytoryczny komentarz – to ważna kwestia, jaką Pan poruszył i z pewnością jest to istotny temat, który współczesne HR-y powinny mieć na uwadze.
  W niektórych firmach obserwuję już powolną zmianę w zauważaniu i docenianiu pracowników 50+, zwłaszcza w kontekście pozytywnych cech, których czasem brakuje młodemu pokoleniu.
  Życzę nam wszystkim, żeby w firmach było miejsce dla różnych pokoleń, charakterów, płci.. bo często kluczem do porozumienia i sukcesu jest różnorodność, wzajemny szacunek i czerpanie z tego, co w człowieku najlepsze.

Zostaw wiadomość