Skills sp. z o.o.

Wywiad z HR: Polpharma – jak zdobyć i zatrzymać wartościowych pracowników

Jak przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników w firmie? Na czym koncentrują się nowoczesne korporacje? 

O tym opowiada nam Katarzyna Waszczuk-Babula, Starszy HR Biznes Partner w Polpharma – firmie, która jest największym polskim producentem leków i liderem polskiego rynku farmaceutycznego.

Czego Państwo oczekują od pracowników?

 Żyjemy w czasach, w których sceny z filmów fantastycznych naszej młodości stają się rzeczywistością, a dynamika zmian redefiniuje nas jako pracodawcę i wpływa na nasze oczekiwania wobec pracowników. Wiemy, że rozwój nowych technologii i związane z tym łączenia pracy człowieka i AI będą kształtowały nowe możliwości ale również wyzwania. W związku z tym, dziś patrzymy na pracownika znacznie szerzej, niż tylko przez pryzmat wykształcenia, czy kompetencji stanowiskowych.
Oczekujemy od naszych pracowników (przyszłych i obecnych) zaangażowania, otwartości na zmiany, umiejętności uważnego słuchania i zadawania pytań, kreatywności i odwagi w zgłaszaniu pomysłów, poczucia odpowiedzialności za własny rozwój i umiejętności wykorzystywania możliwości zdobywania nowych kompetencji. Bardzo ważnym elementem naszej codziennej pracy jest umiejętność udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej niezależnie od poziomu zajmowanego stanowiska. Od pracowników obejmujących stanowiska kierownicze oczekujemy umiejętności operowania różnymi stylami przywódczymi, w celu budowania efektywnych i zaangażowanych zespołów.

Co jest ważne dla Państwa firmy?

Naszym priorytetem jest umacnianie kultury organizacyjnej opartej na wartościach, takich jak: szacunek, uczciwość, współpraca, odpowiedzialność i solidarność. Jak dla każdej firmy, ważne są dla nas rezultaty biznesowe, ale jeszcze ważniejsza jest droga do ich osiągnięcia. Nasze wartości są zatem drogowskazami pomagającymi nam realizować nasze cele w sposób etyczny i odpowiedzialny. Zdajemy sobie sprawę, że ten priorytet wymaga dużej świadomości i zaangażowania kadry kierowniczej, dlatego rozwijamy naszych menedżerów w ramach kompleksowych programów Leadership GO i Leadership UP.

Prowadząc liczne procesy rekrutacyjne bardzo często słyszę od kandydatów, że chcą dołączyć do nas ze względu na bardzo wysokie standardy pracy, możliwości rozwoju i znakomitą atmosferę. Słyszą takie rekomendacje od naszych byłych i obecnych pracowników oraz od naszych klientów. Bardzo nas to cieszy, ale jednocześnie zobowiązuje do dalszej pracy.

Co Państwo oferują pracownikom?

Każda dojrzała organizacja ceni sobie różnorodność wśród pracowników, ale to działa w obie strony. Pracownicy również oczekują różnorodności i możliwości wyboru. Obok tradycyjnych i według mnie standardowych świadczeń tj. opieka medyczna, czy ubezpieczenie na życie, wprowadziliśmy system kafeteryjny – MyBenefit, który odpowiada na indywidualne potrzeby i daje duże możliwości wyboru.
Oprócz również bardzo popularnego home office, czy telepracy mamy już od dawna wprowadzony dodatkowy wolny dzień (w ramach Święta Polpharmy), który przypada zawsze po Bożym Ciele, zapewniając pracownikom długi weekend. Szczególnie dumni jesteśmy z bardzo wielu aktywności, pozwalających łączyć pasje z życiem zawodowym. W naszej firmie liczne grupy łączą pracowników z różnych obszarów biznesowych, w różnym wieku, z różnych lokalizacji w realizacji wspólnych pasji. Mamy kilka grup sportowych (drużyna narciarska, drużyna rowerowa, drużyna biegaczy, drużyna piłki nożnej) ale również grupy artystyczne (zespół muzyczny i grupę kabaretową).

Oferujemy naszym pracownikom różne formy szkoleń i rozwoju, które również mogą samodzielnie wybierać w ramach naszego curriculum szkoleń. Dofinansowujemy naukę języków i studia.

Pracownicy mogą także korzystać z karty Multisport, dofinasowania do wypoczynku, pożyczek na bardzo preferencyjnych warunkach i wiele innych świadczenia z ZFŚS. Każdy pracownik ma dostęp do rabatów pracowniczych, czyli bardzo atrakcyjnej oferty zakupu produktów i usług od dostawców, z którymi współpracujemy.

Naszą najcenniejszą ofertą jest przede wszystkim niepowtarzalne miejsce pracy, w którym pracownik jest pytany o opinie, ta opinia się liczy i kreuje naszą rzeczywistość. Miejsce w którym łączymy cele biznesowe z potrzebami i aspiracjami naszych pracowników. Miejsce w którym poważne biznesowe dyskusje nie wykluczają swobody wypowiedzi i poczucia humoru. Miejsca w którym ponad 80 tradycja spotyka się z innowacyjnością i wizją przyszłości, którą wspólnie chcemy realizować.

Jeśli Ty też chcesz udzielić nam wywiadu na portal skills.pl, to skontaktuj się z nami: portal@skills.pl

[hurrytimer id=”7916″]

Latest posts by Marta Pogorzelska-Nędzi (see all)

Zostaw wiadomość

*

Translate / Übersetze