Skills sp. z o.o.

Jak zarządzać energią, aby nie pozwolić na wypalenie zawodowe?

Jak zarządzać energią, aby nie pozwolić na wypalenie zawodowe?

Nieustanny rozwój, kursy doszkalające, nadgodziny, zabieranie pracy do domu wielu z nas zna to z autopsji. Rynek pracy ciągle się zmienia, a pracownicy zmuszeni są się do niego dostosowywać, żeby zachować posadę. Cały tydzień pracy na pełnych obrotach sprawia, że w piątek po pracy wielu z nas nie ma siły na nic innego poza odpoczynkiem.

Coraz więcej osób cierpi na wypalenie zawodowe i bardzo często nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak zarządzać energią i nie pozwolić sobie na takie wypalenie? Sprawdźmy!

Czym jest syndrom wypalenia zawodowego?

Najprościej mówiąc jest to stan wyczerpania nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Osoba, która go doświadcza traci nie tylko siły, ale także zainteresowanie pracą. Staje się zdystansowana, nie ma ochoty przychodzić do biura, brakuje jej motywacji, spada także jej wiara w siebie i w swoje umiejętności. Znając już definicję tego syndromu sprawdźmy co można zrobić, aby mu zapobiec, a także jak prawidłowo zarządzać energią. Jak nie doprowadzić do wypalenia zawodowego? Przeczytaj więcej o syndromie wypalenia zawodowego na https://pl.wikipedia.org/wiki/Wypalenie_zawodowe

Pracoholizm coraz bardziej powszechnym problemem

W dzisiejszych czasach ciężko jest nie poddać się presji otoczenia, pracoholizm jest coraz bardziej powszechnym
problemem. Wielu z nas pracuje po godzinach i zabiera obowiązki do domu. Niestety tempo rynku prawdopodobnie się nie zmieni, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się właściwie zarządzać energią. Niewielka ilość czasu i duża liczba
obowiązków sprawiają, że zdecydowana większość z nas działa chaotycznie, w konsekwencji czego robimy o wiele mniej niż nam się wydaje.

Oddziel od siebie dwie strefy

Jeśli chcesz dobrze zarządzać swoją energią i uniknąć wypalenia zawodowego, to musisz zadbać o dobrą organizację zarówno swojej pracy, jak i życia prywatnego. Przede wszystkim oddziel od siebie te dwie strefy – zmartwienia związane z rodziną zostaw w domu, a myśl o nadchodzących deadlinach w pracy.

Skupiaj się na jednym kroku

W codziennych obowiązkach skupiaj się na jednym kroku, wykonuj zadania po kolei, nie próbuj robić wszystkiego na raz. Najpierw skończ jedną rzecz, a dopiero, gdy będzie gotowa zabierz się za kolejną. Mimo tego, że wielu z nas bardzo dobrze wie, że powinno działać się krok po kroku, to tego nie robi. (Dowiedz się o tym jak uniknąć wielozadaniowości dzięki AQRO).

Znajdź czas na odpoczynek i chwilę tylko dla siebie

Pamiętaj, żeby znaleźć też czas na odpoczynek i chwilę tylko dla siebie. Nie odliczaj do urlopu, jeśli jesteś bardzo zmęczony weź wolny dzień, w ten sposób zregenerujesz siły, a jednocześnie poprawisz swoją wydajność. Pomyśl o sobie i pamiętaj, że praca, to tylko praca.

Nie można kopiować treści tej strony bez zgody skills®. Prosimy o kontakt pod e-mail: portal@skills.pl.