Skills sp. z o.o.

Wywiad z HR: ENEL-MED – na jakich pracowników stawia i co zapewnia

Jak pozyskać najlepszych pracowników?  Na co  i na kogo stawiają nowoczesne korporacje?

Na ten temat rozmawiamy z Aliną Smolarek, Human Resources Director w Enel-Med.
Centrum Medyczne Enel-Med S.A. istnieje od 1993 roku i jest największą firmą z branży medycznej z polskim kapitałem. Od 2011 roku jest spółką notowaną na giełdzie papierów wartościowych.

Czego Państwo oczekują od pracowników?

W relacjach międzyludzkich kierujemy się ideą partnerstwa. Kulturę organizacyjną opieramy na czterech wartościach, które wpływają na naszą działalność
i decyzje podejmowane przez kadrę menedżerską – szacunek, wiarygodność, pasja i silna marka. Oczekujemy, że nasi pracownicy będą kierowali się w codziennej pracy, właśnie takim systemem wartości. Uważamy, że to sprzyja efektywności. Ważny jest dla nas dialog z klientami, pacjentami, pracownikami i współpracownikami. Pacjenci oceniają jakość naszych usług w ankiecie satysfakcji. Z kolei lekarze i pracownicy obsługi klienta, poddawani codziennej weryfikacji przez pacjenta, mają szansę ocenić enel-med jako pracodawcę. I tak, nasi pacjenci w skali 6-stopniowej oceniają usługi lekarskie na 5,56, a lekarze deklarują poziom zadowolenia z pracy w enel-med na 5,3.

Wśród naszych pracowników silnie promujemy ideę rozwoju zawodowego w miejscu pracy. Cenimy ludzi, którzy angażują się w nowe projekty i mają ambicje sięgać po kolejne szczeble kariery. System awansów wewnętrznych opieramy przede wszystkim na rekrutacji wewnętrznej i ścieżkach kariery. Ważna jest dla nas „otwarta głowa”, innowacyjne myślenie i nastawienie na rezultat. Dzięki takim osobom możemy w krótkim czasie odpowiadać na potrzeby rynku. Ostatnia innowacja, zrealizowana w oparciu o zasoby wewnętrzne to Medispot czyli e-wizyta lekarska w komfortowych warunkach, w miejscu pracy. Jesteśmy bardzo dumni z ludzi, którzy pracowali przy tym projekcie.

Co jest ważne dla Państwa firmy?

Tu odpowiem krótko. Człowiek – klient, pacjent, pracownik, współpracownik, dostawca… Brzmi to dość banalnie, ale jak dobrze się nad tym zastanowić to stoi za tym ogromna machina organizacyjna. Efektywność procesów zarządczych i obsługowych, postawa ludzi pracujących z pacjentem, zdolność organizacji do projektowania i wdrażania innowacji.

Co Państwo oferują pracownikom?

Od lat stawiamy na wewnętrzny rozwój kariery zawodowej naszych pracowników. Dzięki rekrutacji wewnętrznej co miesiąc kilkudziesięciu pracowników awansuje w strukturach firmy. Wiele osób, w tym procesie, rozwija swoją ścieżkę zawodową od szeregowych stanowisk do średnich i wyższych menedżerskich. W trzecim kwartale 2019 awansowało 114 osób.

Oferujemy naszym pracownikom szereg programów szkoleniowych, począwszy od szkoleń wprowadzających, poprzez rozwój kompetencji merytorycznych, umiejętności miękkich, aż do programu rozwoju przywództwa – Liderzy Enel-Med. Mamy ścieżki kariery dla pracowników recepcji, Call Center, struktury administracyjnej w placówkach medycznych czy też sprzedaży. Wdrożyliśmy program Recepta na Karierę, skierowany do absolwentów kierunków pielęgniarskich (zatrudnienie absolwentów, szkolenie, opieka mentora, finasowanie kursów). Dofinansowujemy rozwój kompetencji merytorycznych naszego personelu medycznego. Aktywnie działamy na platformie e-learningowej EDI, aby dostarczać potrzebnej wiedzy na czas i w przyjaznej formie.

Mamy również system zarządzania efektywnością (karty efektywności i cele indywidualne). System wspiera realizację zadań przez pracowników, sprzyja precyzowaniu oczekiwań oraz rozliczaniu efektów.

Wyróżniamy się dbałością o jakość miejsca pracy, zwłaszcza dla pracowników medycznych. Nasi pracownicy pracują w trzech przyjaznych biurach. Usługi medyczne realizujemy w kilkudziesięciu nowocześnie wyposażonych placówkach, których atutem jest nie tylko wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny, ale również komfortowa infrastruktura i piękne wnętrza. Prowadzimy wiele akcji profilaktycznych, w których namawiamy pracowników do zmiany stylu życia na zdrowszy. Realizujemy szkolenia profilaktyczne ( zdrowy kręgosłup, pierwsza pomoc przedmedyczna, profilaktyka onkologiczna). Przypominamy o zasadach bezpiecznego miejsca pracy – konkurs BHP czy szkolenia z higieny rąk. Wprowadziliśmy owocowe wtorki. Wspieramy naszą drużynę biegową – Enel Runners Team. W sytuacjach trudnych pod względem osobistym czy też zdrowotnym wspieramy pracowników finansowo np. przeznaczając środki na leczenie.

Przyjazna atmosfera pracy to nasz największy atrybut. Pracownicy pytani o to, co doceniają w pracy w enel-med, zwykle na pierwszym miejscu wymieniają atmosferę pracy i pozytywne relacje panujące w zespołach. W ostatniej ankiecie satysfakcji z pracy w obsłudze klienta, w skali sześciostopniowej, atmosfera uzyskała najwyższy wynik – 5. A wszyscy wiemy, że nie łatwo jest zadowolić młody zespół.

Jeśli Ty też chcesz udzielić nam wywiadu na portal skills.pl to skontaktuj się z nami: portal@skills.pl

[hurrytimer id=”7916″]

 

Latest posts by Marta Pogorzelska-Nędzi (see all)

Zostaw wiadomość

*

Translate / Übersetze