Dlaczego trener jest tak ważny?

Dlaczego trener jest tak ważny?

W szkole o roli nauczyciela lub wykładowcy myślimy głównie przy okazji oficjalnego święta. W kontekście wyboru kwiatów lub upominku, jaki należy kupić. Jednak o tym, jak ważną rolę odgrywa dobry nauczyciel – w życiu zarówno dzieci ale i dorosłych, widzimy dopiero po latach.

Wtedy wracamy myślami do zajęć, które prowadził wyjątkowy nauczyciel, który wyposażył nas nie tylko w wiedzę, ale również zainspirował, a nawet zmienił nasze życie.

Wróć na chwile do przeszłości. Przypomnij sobie, jak kiedyś miałeś zajęcia, na których wykładowca wciągnął Cię w to, co mówił. A może znasz sytuację nauczyciela ze szkoły, na którego zajęcia lubiłeś chodzić, pomimo braku zainteresowania przedmiotem, bo oczarował Cię swoją osobowością i sposobem przekazywania wiedzy?

„Dobry Nauczyciel uczy. Najlepszy – inspiruje.”

Podobnie jest ze szkoleniami, zwłaszcza akredytowanymi (np. Agile PM® / Facilitation / PRINCE2® / SAF® / OBASHI® / AQRO®). Tu powinna być gwarancja, że osoba prowadząca takie szkolenie, przeszła proces akredytacji i postępuje zgodnie z wytycznymi.

Jednak to, czy potrafi dostarczyć szkolenie na naprawdę wysokim poziomie, to już inna bajka. Firmy szkoleniowe prowadzą kursy za pomocą zróżnicowanej kadry trenerskiej oraz osób zatrudnionych na innych stanowiskach. Warto pamiętać, że szkolenia akredytowane, mogą się znacząco różnić i być różnej jakości.

Wśród nich (oprócz renomy firmy szkoleniowej czy materiałów) – najważniejszy wydaje się właśnie trener. Jego profil – wykształcenie, doświadczenie teoretycznie, jak i praktyczne. Trener z kilkunastoletnim doświadczeniem inaczej naucza, niż taki, który jest rozpoczął dopiero swoją przygodę z rolą wykładowcy.

Dało się zaobserwować taką sytuację, gdy pojawiły się szkolenia dofinansowane. Wtedy słychać było o niedoświadczonych, młodych trenerach, którzy oprócz entuzjazmu wnosili mało merytoryki do szkoleń.

Na szczęście na rynku jest wielu wykształconych trenerów – praktyków. Zwiększa się także świadomość uczestników i ich organizacji, co do ich roli trenera w procesie szkoleniowym.

Firmy, które naprawdę dbają o najwyższą jakość i tak chcą być postrzegane, inwestują w najlepszą ścieżkę rozwojową, chcąc utrzymać wizerunek preferowanego pracodawcy.

Najlepszy trener buduje długofalowe relacje i przyciąga najlepszych

Dobry trener nie tylko przekazuje wiedzę, pokazuje jej praktyczne zastosowanie, ale też inspiruje do dalszych działań i rozwoju. Bo w szkoleniu nie chodzi tylko o przekazanie wiedzy na zasadzie „3 x Z” („Zakuć – Zdać – Zapomnieć”). Chodzi o nauczenie praktycznego wykorzystania tej wiedzy i długofalowego jej utrzymania.

Także bonusem i wartością dodaną dla obu stron, jest utrzymywanie kontaktu i pozostanie w długofalowych relacjach, nawet wiele lat po odbytym szkoleniu.

Dobry trener wie, że „nie samym chlebem żyje człowiek”, więc nie tylko przekazuje wiedzę, czy inspiruje, ale również dba o dobre relacje z uczestnikami.

Jest obecny nie tylko ciałem, ale i duchem. Wciąga uczestników w dyskusję, pyta o ich opinie, docenia ich aktywność i zaangażowanie, zwraca uwagę na to, czy uczestnicy są zmęczeni, czy i kiedy potrzebują przerwy.

Co charakteryzuje dobrego trenera?

  • Posiada chęć nieustannego doskonalenia swojego warsztatu
  • Jest zaangażowany, wierzy w to, co mówi i czego uczy
  • Umie dobrać metody szkoleniowe do audytorium
  • Umie wyczuć i zadbać o atmosferę w grupie
  • Stawia na jakość, a nie na ilość
  • Jest wyrozumiały, ale i sam umie przyznać się do błędu
  • Dba o długofalowe relacje

Podsumowanie

Jeśli ktoś chce zadbać o własny rozwój lub swoich pracowników, to warto zainwestować w szkolenia, które poprowadzi naprawdę dobry trener. Wtedy jest duża szansa, że nasz czas i włożone środki, zaowocują nie tylko zwrotem z inwestycji, ale i zainspirują nas rozwoju nas samych i zmian w naszym życiu.

Poznaj naszego Trenera Wiodącego https://www.linkedin.com/in/tomasz-nedzi/

Zostaw wiadomość