Skills sp. z o.o.

Jak być dobrym rodzicem i pracownikiem korporacji?

Dyskusje na temat łączenia roli rodzica z rolą pracownika pełne są skrajnych opinii. Stawianie sprawy na ostrzu noża i tworzenie sztucznego wyboru pomiędzy „rzuć pracę” a „zatrudnij nianię” nie pomaga w rozwiązaniu dylematu, a tworzy jeszcze większy mętlik w głowach zagubionych rodziców. Dlatego tu nie znajdziesz radykalnych rozwiązań.

Zamiast tego mamy dla Ciebie kilka rad, jak pogodzić karierę i spędzanie czasu z pociechą.

Zaplanuj to, czego nie da się zaplanować

Nie ma ludzi perfekcyjnych. Nawet bezdzietny pracownik nie da rady każdego dnia być w 100% wydajny, tak jak
bezrobotny rodzic nie może być gotów zajmować się swoim dzieckiem 24/7. Dlatego zaakceptuj fakt, że czasami na coś się spóźnisz, czasami z czymś nie zdążysz. Przygotowując plan na następny tydzień, zawsze bierz poprawkę na to, że może wydarzyć się coś niespodziewanego, i zostaw sobie trochę czasu „na zapas”.

Dzielenie obowiązków
Zazwyczaj dziecko wychowuje dwoje rodziców (choć, niestety, nie jest to bezwzględna reguła). Oznacza to, że wszystkie obowiązki rozkładają się na dwie osoby, a nie na jedną. Dlatego możecie na zmianę odbierać pociechę z przedszkola czy szkoły, na zmianę odrabiać z nią lekcje czy gotować jej obiad. Jeśli w pracy wypada Ci coś, czym musisz się zająć, to zamiast próbować się rozdwoić, najpierw zadzwoń do swojej drugiej połówki. Pamiętaj też: Twój tata czy teściowa pewnie bardzo chętnie zajmą się wnukiem, więc w razie czego możesz zaaranżować także ich!

Przemyśl swoje priorytety

Rodzice z każdej strony są pouczani – przez kolegów i koleżanki z pracy, własnych rodziców czy przyjaciół. Pamiętaj: nie musisz zgadzać się z priorytetami Twojej mamy, teścia czy kuzynki. Przemyśl, co jest dla Ciebie ważne. Zaakceptuj, że z niektórych rzeczy będzie trzeba zrezygnować, ale decyzję o tym, co jest mniej istotne, podejmij samodzielnie, bez wpływu osób z zewnątrz. Porady lepiej poszukać u osoby, z którą wychowujesz dziecko, niż u „wiedzących lepiej” przyjaciół – oni z Wami nie mieszkają.

Zamiast podsumowania
Czy wiesz, że pracujący rodzice są mistrzami zarządzania czasem? Łączenie rodzicielstwa z karierą uczy
systematyczności, organizacji, a także pozwala docenić wartość jednej i drugiej strefy swojego życia. Odpowiadając więc na pytanie z tematu – tak, to jest możliwe!

Zapiszesz się w mniej niż:

Jeśli Ty też chcesz umieścić artykuł na portalu skills.pl to skontaktuj się z nami: portal@skills.pl
 

Zostaw wiadomość

*

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Translate / Übersetze